Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya: “Ecelin geldi, gidicisin”

AK Parti grup toplantısında İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'i devlet terörüyle suçladı ve Başbakanı Netanyahu'yu sert bir dille eleştirerek, “İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol ama gidicisin” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Netanyahu'ya: “Ecelin geldi, gidicisin”
AK Parti grup toplantısında İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'i devlet terörüyle suçladı ve Başbakanı Netanyahu'yu sert bir dille eleştirerek, “İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol ama gidicisin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail-Hamas çatışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve İsrail Başbakanı Benyamin Netahyahu'yu sert bir dille eleştirdi.

İsrail'in bir terör devleti olduğunu söyleyen Erdoğan, “Ben şu anda gönlüm ferah, açık olarak diyorum ki İsrail bir terör devletidir. Hamas'ı terör örgütü olarak ifade ediyorsun. Hamas, Filistin'de seçimlere girip seçim kazanan bir siyasi parti. Seçimi kazandıktan sonra da hakkını, haklarını elinden aldınız. İsrail, Amerika birlikte aldılar. Bu gerçekleri görelim ama hala benim ülkemde bile Hamas'ın bir siyasi parti olduğunu bilmeyen, anlamayanlar var” dedi.

Türkiye'nin Batılı ülkelerin aksine İsrail-Hamas çatışması karşısında dik bir duruş sergilediğini dile getiren Erdoğan, “AB Komisyonu'nun ateşkes çağrısı yapması için daha kaç çocuk ölmelidir. Netanyahu gidicidir. Bütün mesele dünyada haklının yanında yer alacak olanların duruşudur. Maalesef beklenen gelişmeler olmuyor. Batı hep birlikte ters yüz oldu. Fransa önce farklı açıklamalar yaptı, daha sonra geri vitese taktı. Biz istiyoruz ki Filistinliler’in durumu gibi dimdik, dosdoğru olun. Sabah başka, akşam başka olmayın. Türkiye gibi olun. İsrail bir devlet terörü estiriyor” şeklinde konuştu.

Gazze'de şimdiye kadar hayatını kaybeden yaklaşık 12 bin sivilin üçte ikisinin kadın ve çocuk olduğunu kaydeden Erdoğan, “İsrail yönetimi, Gazzeli çocuklara, kadınlara ve sivillere karşı insanlık tarihinin en kalleş saldırılarını düzenliyor. Gazze'de 40 gündür şahit olduklarımızı anlatmak için savaş dahil tüm kavramlar yetersiz kalmaktadır. Çünkü savaşın da bir ahlakı vardır; adabı, hukuku ve sınırı vardır” ifadelerini kullandı.

“Sende atom bombası var mı, yok mu? Sıkıysa açıkla. Ecelin geldi”

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu hedef alan Erdoğan, “Kuvözdeki, kundaktaki bebekleri katledenler, evlerinden kovdukları masumların tepesine bomba yağdıranlar, insanların suyunu, gıdasını, yakıtını keserek ölüme mahkum edenler, 2 milyonu aşkın sivili atom bombasıyla yok etmekten bahsedenler. Buradan Netanyahu'ya sesleniyorum; sende atom bombası var mı, yok mu? Sıkıysa açıkla ama açıklayamaz. Ey İsrail sende atom bombası, nükleer bomba var ve bununla tehdit ediyorsun” şeklinde konuştu.

Erdoğan İsrail Başbakanı için, “Artık ecelin geliyor. İstediğin kadar nükleer bombaya sahip ol, neye sahip olursan ol ama gidicisin. Ahlak, vicdan, onur namına ne varsa hepsini kaybedenler insan değil ancak belhüm adal olabilir" dedi. Belhüm Adal, Arapça’da “yaratıkların en alçağı, en aşağısı” anlamında kullanılıyor.

“Bırakın Gazzeliler'i, Birleşmiş Milletler kendi çalışanlarına sahip çıkamıyor”

Birleşmiş Milletler'e yüklenen Erdoğan, kurumun kendi çalışanlarını bile koruyamadığının altını çizerek, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bırakın Gazzeli sivillerin hayatını korumayı, teşkilatın kendi çalışanlarına dahi sahip çıkamıyor. Birleşmiş Milletler üyesi 121 ülkenin Genel Kurul’da sergilediği irade, Güvenlik Konseyi’ndeki bir-iki ülke tarafından resmen gasp ediliyor. İsrailli bakanlar, nükleer silaha sahip olduklarını kameralar önünde itiraf ediyor, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, bununla ilgili harekete geçmiyor. Kuran-ı Kerim'i yakan alçakların eylemlerine 'fikir özgürlüğü' diyerek izin verenler, Gazze'deki katliama tepki gösteren vicdan sahibi insanları gözaltına alıyor, tutukluyor, seslerini kısmak için her yolu deniyor” şeklinde konuştu.

“İsrail bu katliamlarına devam ederse tüm dünyada lanetlenen terör devleti olduğunu her yerde tescil ettirecektir. Allah'ın izniyle zafer Gazzeliler’in Filistinliler’in olacaktır” ifadelerini kullanan Erdoğan, insani yardım ve diplomatik girişimlere hız verdiklerini de kaydetti.

Erdoğan, ”10 uçak dolusu malzemeyi Gazze'ye ulaştırılmak üzere Mısır'a sevk ettik. Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği içinde yardım malzemelerini Refah kapısından Gazze'ye ulaştıracağız. Gazzeli mazlumları katledenlerin yargılanmaları için adımlar atacağız. Diplomatik temaslarımızı daha da arttıracağız, BM'nin Gazze kararında çekimser oy kullanan ülke liderlerini arayacağız” dedi.