RTÜK Üyesi İlhan Taşçı'dan TRT ile ilgili yeni iddialar

RTÜK CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşçı, bir süredir basına seçim sürecine ilişkin TRT’de “kozmik oda oluşturulduğu” ifadesiyle yansıyan iddiaları gündeme getirdi

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı'dan TRT ile ilgili yeni iddialar
İlhan Taşçı

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından üyesi İlhan Taşçı, bir süredir basına seçim sürecine ilişkin TRT’de “kozmik oda oluşturulduğu” ifadesiyle yansıyan iddiaları gündeme getirdi. Taşçı, TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’dan randevu istediğini; ancak Sobacı’nın İletişim Başkanı'ndan izin alamadığı için randevu veremediğini iddia etti.

Twitter’dan iddialara ilişkin bir dizi mesaj paylaşan İlhan Taşçı, "manipülasyon iddialarına ek" olduğunu söylediği birtakım soruları gündeme taşıdı.

Taşçı TRT'yi de etiketlediği mesajlarında, seçim günü yapılacak yayınlarda görevli tüm personelin yeni bir güvenlik soruşturmasına tabi tutulduğunu ileri sürdü. Taşçı, seçim günü ve ertesi gün bazı personele işe gelmemeleri talimatının verildiğini iddia etti.

İlhan Taşçı iletilerinde şu soruları yöneltti:

"Bazı personele işe gelmeme talimatı verildi"

"Seçim günü görevli olan bu personelin bir kısmı kadrolu memur, kalanı özel sözleşmeli statüsünde olan, yani zaten gerekli güvenlik incelemesi yapılmış olan ve olması gereken bu çalışanlar için neden yeni bir soruşturmaya gereksinim duyuldu?"

"Seçimin yapılacağı Pazar günü ile seçimi takip eden Pazartesi günü normal mesaisi veya nöbeti olan kimi personelin insan kaynakları tarafından telefonla aranarak işe gelmemeleri talimatı verildiğini öğrendik. Bu uygulamaya neden gereksinim duyuldu? Neyi görmeleri istenmiyor!?"

“İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli hangi amaçla kurumda?”

"Bir süredir TRT'de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli hangi amaçla kurumdadır? Bunlar arasında seçim günü mesai yapacak olan var mıdır? Sn @MuharremErkek17'in İçişleri Bakanlığı için işaret ettiği gibi bir “paralel yapı” da burada mı oluşturuluyor?"

"Neden yeni ekibe ihtiyaç duyuldu?"

"Ocak ayından bugüne kurum bünyesine katılan 700'ü aşkın yeni personelden kaçı seçim yayınlarında görevlendirildi? Bu kişilerin unvan ve sorumlulukları nedir? Bazılarının seçim günü sahada haber takibi yapacağı, bu kişilere kamera ve yayın ekipmanı tahsis edildiği söylenmektedir"

"Yurdun her yerinde yerleşik onlarca tecrübeli kameraman ve muhabirin bulunduğu TRT gibi köklü bir kurumda seçim öncesi bu "yeni" ekiplere neden ihtiyaç duyulmuştur?"

"TRT’de maaş ve uzmanlıklarının ne olduğunu kimsenin bilemediği bir danışman ordusu kurduğunuz ve bu kişiler için ana binada bulunan bir tam katı boşaltarak buradaki yayın personelini 20-25 kişilik açık ofislere taşımayı kararlaştırdığınız iddialarına yanıtınız nedir?"

"Dünyanın saygın kamu yayıncıları AFP, BBC, DW ve Reuters’ın güvenilirliklerinin altında yatan iktidarların değil kendilerini finanse eden halkın yayıncısı olmaları ve hesap verebilirlikleridir. Randevu dahi veremeyen TRT için de hesap verebilirlik ve şeffaflık kaçınılmazdır."

İlhan Taşçı bir gün önce de TRT ekranlarına “paralel verilerin” yansıtılarak sonuçların manipüle edileceği iddialarını gündeme getirmiş ve buna izin vermeyeceklerini belirtmişti.

Taşçı TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’ya bu konuya ilişkin uyarıları yazılı olarak da gönderdiklerini söylemişti.

Şimdiye kadar TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’dan bu iddialarla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.