Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Ahmet Yener, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunun 28 Mayıs Pazar günü yapılacağını açıkladı. İkinci turda Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışacak

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kaldığını ve ikinci turun 28 Mayıs Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Yener düzenlediği basın toplantısında, saat 15.15 itibariyle yurt içi sandıkların hepsinin açıldığını ve yurtiçi katılım oranının yüzde 88,92 olduğunu kaydetti.

Yurtdışında ise yüzde 52,69 katılım oranı olduğunu söyleyen Yener, şu anda yurt dışında veri girişinin devam ettiği 35 bin 874 oy bulunduğunu belirtti.

Veri girişinin devam ettiği 35 bin 874 oyun tamamının Recep Tayyip Erdoğan’a verildiği varsayıldığında, Erdoğan’ın oy oranının yüzde 49,54 olduğunu belirten Yener, "Aynı şekilde 35 bin 874 oyun tamamının Kemal Kılıçdaroğlu’na verildiğini kabul etmemiz halinde, yüzde 44,85 oranında oy aldığı görülmüş ve böylece 6271 sayılı yasanın 4. maddesinde öngörülen seçilme yeterliliğini hiçbir adayın kazanamadığı görülmüş ve daha önceden ilan edilen seçim takvimine göre 28 Mayıs 2023 Pazar günü ikinci tur seçimlerin yapılmasına kurulumuzca karar verilmiştir" diye konuştu.

Yener, son ikiye kalan adaylardan herhangi birinin adaylıktan çekilmesi halinde yerine bir sonra gelen adayın müracaat etmesi için daha önce ilan edilen seçim takvimindeki sürenin saat 17.00’den 20.00’ye çekilmesine de kurulun karar verdiğini belirtti.

Oy pusulasındaki sıralamada bir değişiklik olmayacağını dile getiren YSK Başkanı, pusulada ilk sırada Erdoğan'ın, ikinci sırada ise Kılıçdaroğlu’nun yer alacağını kaydetti.

Bugün itibariyle propaganda döneminin de başladığını söyleyen Yener açıklamasında ikinci tur takvimiyle ilgili bilgi verdi.

İlgili Haberler Erdoğan ve AK Parti deprem bölgesinde üstünlüğünü korudu

İkinci tur takvimi nasıl işleyecek?

18 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak.

19 Mayıs: YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

20 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

24 Mayıs: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

27 Mayıs: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek.

28 Mayıs: Oy verme.

29 Mayıs: Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. Sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz süresi 17.00'de sona erecek ve yapılan itirazlar ilçe seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

30 Mayıs: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı, il seçim kurullarına yapılacak itiraz süreci saat 17.00'de sona erecek ve en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

31 Mayıs: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı, YSK'ye yapılacak itiraz süresi sona erecek.

1 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazlar YSK tarafından karara bağlanacak. YSK tarafından kesin seçim sonuçları Resmi Gazete ile radyo ve televizyonda ilan edilmek üzere ilgili mercilere gönderilecek.

İlgili Haberler Seçim ikinci tura kalırsa dövizin ucu bırakılacak mı?