Fidan: “Yunanistan ile yeni ve olumlu bir döneme girdik”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile Ankara’da biraraya gelen Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, iki ülke ilişkilerinin yeni ve olumlu bir döneme girdiğini belirterek, “Yunanistan'la ön koşulsuz olarak diyaloğu sürdürmeye hazırız” dedi

Fidan: “Yunanistan ile yeni ve olumlu bir döneme girdik”
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile Ankara’da biraraya geldi.

İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Yunanistan ile olan ilişkilerimizde yeni ve olumlu bir döneme girmiş bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Hakan Fidan, “Komşumuz Yunanistan'la ön koşulsuz olarak diyaloğu sürdürmeye ve ilişkilerimizi her alanda ortak menfaatler temelinde geliştirmeye hazırız. Sorunlarımızı karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyla uluslararası hukuk temelinde çözebiliriz” dedi.

Ege ve Doğu Akdeniz ile ilgili sorunları Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ile kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini belirten Fidan, "Ege'de görüş ayrılıklarımız var. Bunları geçmişte istişari görüşmelerde de ele alıyorduk. Sürecin önümüzdeki dönemde yeniden başlaması üzerinde durduk. Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda hemfikir olduk" dedi.

Kıbrıs meselesi konusunda da konuk bakanla görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Fidan, “İki garantör ülke olarak bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi için atılabilecek adımları da ele aldık. Bu konudaki ortak eylem planının iyi işlemesinden de ayrıca memnuniyet duymaktayız” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmede yasadışı göç konusunun da ele alındığını ifade eden Fidan, bu konunun rekabet değil işbirliği alanı olması gerektiğini vurgulayarak, Ege'de daha fazla can kaybı görmek istemediklerini söyledi.

Yunanistan'da yaşayan soydaşların sorunlarını da önemli bir gündem maddesi olarak ele aldıkların belirten Fidan, “Ülkemizdeki azınlıkların sorunları konusunda da pek çok olumlu uygulamayı hayata geçirmiştik. Aynı yapıcı yaklaşımı soydaşlarımız için de bekliyoruz. Yunanistan'daki kültürel mirasımızın korunmasına büyük önem veriyoruz. Osmanlı eserlerinin restorasyonunda desteğe hazırız. Bu konuda karşılıklı işbirliği yapabileceğimizi vurguladık. Bugün ayrıca bölgesel konuları da ele aldık. Ukrayna, Libya ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdik” dedi.

Fidan, Türkiye’nin Avrupa Birliği'nden beklentilerini de yinelediklerini belirtti.

Hakan Fidan sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda da “Görüş ayrılıklarımızın iyi komşuluk ruhuna uygun şekilde, yapıcı bir diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yerapetritis: “Pozitif gündemin devam ettirilmesi yönünde mutabık kaldık”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis de görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Güven arttırıcı önlemler görüşmeleri yakın dönemde başlayacak" diye konuştu.

Yerapetritis, iki ülkenin pozitif gündemin devam ettirilmesi yönünde mutabık kaldıklarını kaydetti.

“Üst düzey bir sorumluluk üstlendik” diyen Yerapetritis, “Yol haritamız 3 aşamadan oluşacak. Birincisi siyasi görüşmeler düzeyi, ikincisi güven artırıcı önlemler, üçüncüsü pozitif gündemin devam ettirilmesi yönünde mutabık kaldık” açıklamasında bulundu.

Yerapetritis da Kıbrıs konusuna değinerek, “Burada asıl kritik olan adım, görüşmelerin bir an önce başlaması. Türkiye'nin AB üyeliği için şunu söyleyebilirim; biz uzun yıllardır Türkiye'nin üyeliğini destekliyoruz. Müzakerelerin ilerlemesi için elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.