Medya Üzerine - Prof.Dr. Dilek Takımcı ile Söyleşi

Sohbetimizde yeni medya türleri dijital gazetecilik, bloglar, podcast'ler, sosyal medya ve diğer online mecraların yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar olarak kabul edilen tüm iletişim aparatların topluma sosyal etkileri ne kadar ?Ve son gelişmeler nedir? Sorularına cevap aradık.

Berlin'de  bulunan  Prof.Dr.Dilek  Takımcı metalink.tv verdiği söyleşide medya ya dair güncel konulara değinerek okuyucularımızı bilgilendirdi. Sohbetimizde yeni medya türleri dijital gazetecilik, bloglar, podcast'ler, sosyal medya ve diğer online mecraların yanı sıra akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar olarak kabul edilen tüm iletişim aparatların topluma sosyal etkileri ne kadar? Ve son gelişmeler nedir? Sorularına cevap aradık.

Metalink.Tv 'den Bedii Selvi ve Mustafa Ekşi, Prof.Dr.Dilek Takımcı ile sohbet ortamında geçen söyleşi sonrası günü bir fotoğrafla programı bitirdi.

Prof.Dr.Dilek Takımcı Kimdir?

Dilek Takımcı, 1965 yılında Konya’da doğdu. Lisans eğitimini 1986 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. Sinema TV bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne ve Görüntü Sanatları Anabilim dalında yaptı. 2000 yılında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Anabilim Dalında doktorasını tamamladı.

Halen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümünde Profesör olarak Medyada Stereotip Temsiller, Senaryo Yazarlığı, Dramaturji, Film Çözümlemeleri, İletişim Estetiği, Toplumsal Cinsiyet ve Kültür derslerini vermektedir. Takımcı, Sinema ve televizyon alanında yaptığı pek çok akademik yayınların yanı sıra, Medya ve Kadın, Medya Temsilleri, Medyayı Anlamak ve Medyada Toplumsal Cinsiyet Okumaları (2016) isimli kitap çalışmaları ve Yönetmenliğini ve senaryosunu yazdığı “1968’ den 2010’a Tarihin Penceresinden Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi” (50 dakika 2010), Levant’ın Aynasında Batılı Yansımalar”, (28 dakika, 2005) “Sarıcaova’da Düğün” (18 dakika, 2004) “Ege Bölgesi’nde Doğum” (23 dakika, 1997) isimli belgesel film çalışmaları bulunmaktadır.

Ayrıca Bilimsel Araştırma Projesi olarak Anadolu Tarihini Yeniden Yazmak: Alpaslan Senaryosu (2012) başlıklı uzun metraj film senaryosu bulunmaktadır. Prof. Dr. Takımcı 2010 yılında Anadolu Üniversitesi 13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri Yarışması EN İYİ SİNEMA MAKALESİ ÖDÜLÜ’nü “İslamcı Filmlerde Kadın Temsili” başlığı altında Sine/Cine: Sinema Araştırmaları Dergisi, Sayı: 1, de yayınlanan makalesiyle almıştır.

Prof. Dr. Dilek Takımcı 2015-2018 yılları arasında Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı başkanlığı, 2017-2022 yılları arasında  Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, 2018-2022 yılları arasında da Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürütmüştür.  Pek çok tanıtım filmi ve televizyon programının yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Prof. Dr. Takımcı bekar ve bir kız çocuk annesidir.

Videojournalist: Bedii Selvi
Reportaj: Mustafa Ekşi