Depremzedelere Vize Kolaylığı Varmı ?

Türkiye ve Suriye depremi sonrası Almanya'da çıkan ''Depremzedelere Hızlı Vize '' haberleri gerçekliğini yetkili isimlere sorduk.

Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Engelhard Mazanke ve Safter Çınar Panelde Soruları Cevapladı.
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?
Depremzedelere  Vize Kolaylığı Varmı ?

Berlin-

TBB, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu ve Berlin Eyalet Göçmenlik Dairesi’nin ortaklaşa düzenlediği bilgilendirme toplantısında Türkiye ve Suriye’de meydana gelen büyük felaket sonrası Almanya'da yaşayanların, deprem bölgesinde yakınlarının Almanya’ya kabulünü kolaylaştırmak ve Berlin’de akrabaları bulunan depremzedeler için kolaylıştırılmış(!) bürokratik işlemler hakkında panel yapıldı.

Hardenbergstraße 22-24 adresindeki Landeszentrale für politische Bildung salonunda gerçekleştirilen toplantı da ,TBB Sözcüsü Ayşe Demir’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda Kahramanmaraş merkezli ve 11 il'de depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı.

Berlin Eyalet Göçmenlik Dairesi Müdürü Engelhard Mazanke konu ile ilgili bilgilendirme konuşması sonrası ,TBB Sözcüsü Safter Çınar'ın moderatörlüğünü yaptığı soru ve cevapları verilen panel gerçekleştirildi.

LEA Resmi Sayfasından  Verilen Bilgi 

Deprem felaketinden özellikle etkilenen Türk vatandaşlarının 90 güne kadar Almanya'daki yakın akrabalarının yanında geçici olarak kalmalarına izin verilecek. Federal Dışişleri Bakanlığı ve Federal İçişleri Bakanlığı, gerekli giriş vizelerinin verilmesi için basitleştirilmiş bir prosedür kararlaştırdı.

Vizenin verilebilmesi için Almanya'da yaşayan akrabanın vize başvurusunda bulunmadan önce ikamet ettiği yerdeki yetkili yabancılar dairesine bir taahhütname sunması gerekmektedir. Böylece davet eden kişi, giriş anından itibaren, hastalık veya bakıma muhtaçlık durumunda barınma ve bakımın sağlanması da dahil olmak üzere yaşam masraflarını üstlenmeyi taahhüt eder.

Davet eden kişi Berlin'de ikamet ediyorsa, taahhüt beyanının alınmasından Eyalet Göçmenlik Dairesi sorumludur. Öncelikli işlemler için kısa süreli randevular veriyoruz. Aşağıda bu konuda daha ayrıntılı bilgi alacaksınız.

Uyarı:
Bu web sitesindeki bilgiler Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nın yönergelerine dayanmaktadır. Mevcut basitleştirilmiş vize prosedürü, Federal İçişleri ve İçişleri Bakanlığı ve Federal Dışişleri Bakanlığı (AA) tarafından her zaman değiştirilebilir.

Taahhütnamenin sunulması vizenin verilmesini garanti eder mi?

Hayır, taahhütnamenin sunulması tek başına vizenin verilmesini garanti etmez.
Vizenin incelenmesi ve düzenlenmesi, Türkiye'deki yetkili Alman misyonunun ve onun görevlendirdiği dış hizmet sağlayıcısı iDATA'nın sorumluluğundadır.

Taahhüt beyanı vizenin verilmesi için bir ön koşuldur. Buna ek olarak, başvuru için harici hizmet sağlayıcı iDATA'ya başka belgelerin de eksiksiz olarak sunulması gerekir. Bunlar özellikle şunları içerir
Geçerli (geçici de olabilir) bir Türk pasaportu
Sağlık sigortası (Schengen bölgesindeki tıbbi ve ülkesine geri gönderme masrafları için 30.000 avroluk teminat, varış ve ayrılış günleri dahil olmak üzere tüm seyahat süresi için sigorta, sigortanın doktorlara / hastaneye doğrudan ödenmesi, birçok sağlayıcı ile çevrimiçi olarak alınabilir)
Tarihçeli ikamet belgesi (tarihçe, afet anında deprem bölgesinde ikamet edildiğini kanıtlamalıdır; "Tarihçeli yerlesim yeri bilgileri raporu")
İlişki kanıtı ("Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği" ile resmi açıklamalar ("Düşünceler") ve barkod).
Acil durumun kısa, yazılı açıklaması

Gerekli belgelerin bir özetini Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde bulabilirsiniz.

Federal Almanya Cumhuriyeti'ne giriş ve ikamet yasağı varsa veya Federal Almanya Cumhuriyeti'nde kalmak başka herhangi bir nedenle Federal Almanya Cumhuriyeti'nin çıkarlarına zarar verecek veya tehlikeye atacaksa da vize verilmeyebilir.

Taahhüt beyanı kimler için sunulabilir?

Basitleştirilmiş prosedür aşağıdaki Türk vatandaşları için geçerlidir
Depremden bireysel olarak ve doğrulanabilir şekilde özellikle etkilenen (evsiz kalma tehdidi altında olan veya tedavi gerektiren yaralanmaları olan) ve
Alman vatandaşlarının veya daimi Alman ikametgahına sahip bir kişinin birinci veya ikinci derece akrabaları (eş, ebeveynler, çocuklar, büyükanne ve büyükbabalar, torunlar, kardeşler). (1. veya 2. dereceden akrabaların eşleri ve reşit olmayan çocukları da basitleştirilmiş prosedür kapsamındadır) ve
Deprem sırasında etkilenen illerden birinde (Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Adana, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis ve Osmaniye) ikamet ediyorlardı.

Taahhüt beyanı kimler için sunulmak zorunda değildir?

Vize başvurusu kısa süreli kalış için değil de aile birleşimi amacıyla kalıcı olarak yeniden birleşme için yapılıyorsa, belirli durumlarda taahhüt beyanı gerekli değildir.

Hak sahipleri, Berlin'de ikamet eden bir Alman vatandaşının çekirdek ailesinin üyeleri (eşler, reşit olmayan çocuklar, reşit olmayan çocukların ebeveynleri) veya bir yerleşim izni veya AB daimi ikamet izni sahibidir.

Lütfen Berlin Senatosu İçişleri, Dijitalleşme ve Spor Dairesi'nin 10.02.2023 tarihli küresel onay hakkındaki bilgilerini okuyun.

Taahhüt beyanı kimler için sunulmak zorunda değildir?
Vize başvurusu kısa süreli kalış için değil de aile birleşimi amacıyla kalıcı olarak yeniden birleşme için yapılıyorsa, belirli durumlarda taahhüt beyanı gerekli değildir.

Hak sahipleri, Berlin'de ikamet eden bir Alman vatandaşının çekirdek ailesinin üyeleri (eşler, reşit olmayan çocuklar, reşit olmayan çocukların ebeveynleri) veya bir yerleşim izni veya AB daimi ikamet izni sahibidir.

Lütfen Berlin Senatosu İçişleri, Dijitalleşme ve Spor Dairesi'nin 10.02.2023 tarihli küresel onay hakkındaki bilgilerini okuyun.

Kimler taahhütname veremez?

Bu durumlarda Göçmenlik Dairesine taahhütname veremezsiniz:
Üçüncü ülke vatandaşıysanız ve daimi ikamet izniniz yoksa, ancak kısa süreli kalış için C vizeniz varsa, İkamet Yasası Madde 81 (3) uyarınca hayali bir sertifika, bir tolerans veya oturma izniniz varsa,
Berlin'de yaşamıyorsanız ve ana ikametgahınıza kayıtlıysanız. Böyle bir durumda lütfen ikamet ettiğiniz yerdeki yabancılar dairesine başvurun.
Davet edilen kişi ile birinci veya ikinci dereceden akrabalığınız yoksa. Daha uzaktan akraba olan aile üyeleri (örneğin davet eden kişinin kocası veya kayınbiraderi) veya üçüncü şahıslar tarafından taahhüt beyanı sunulması mümkün değildir.


Bir taahhüt beyanının önemi ve sonuçları nedir?

Verilen taahhüdün kapsamı
Taahhüt, barınma ve hastalık ve bakıma muhtaçlık durumunda bakım da dahil olmak üzere geçim için harcanan tüm kamu fonlarının geri ödenmesini kapsar, örneğin yiyecek, giyecek, barınma (özel, otelde veya bir kamu hukuku kurumu tarafından sağlanan konaklama yerinde) ve doktor, ilaç, hastane, bakımevi veya tıbbi olarak gerekli diğer tedavi masrafları.
Bu durum, katkı payı ödemesine dayanan masrafların aksine, masrafların yabancının yasal bir hakkına dayandığı durumlarda da geçerlidir.
Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, Schengen bölgesindeki tıbbi ve geri dönüş masrafları için 30.000 avroluk bir sigorta tutarı içermesi, varış ve ayrılış günleri de dahil olmak üzere tüm seyahat süresini kapsaması ve sigorta şirketi tarafından doktorlara/hastanelere doğrudan ödeme yapılmasını içermesi gereken bir sağlık sigortası poliçesi yaptırılması tavsiye edilir. Böyle bir sağlık sigortası poliçesi birçok sağlayıcıdan online olarak alınabilir.
Almanya'da kalış sırasında tıbbi tedavinin gerekli olması durumunda, masrafların AB Vize Koduna göre zorunlu olan seyahat sağlık sigortası tarafından karşılanıp karşılanmadığı duruma göre kontrol edilecektir. Buna ek olarak, Türkiye'den gelen aile üyeleri, Almanya'da geçici olarak kaldıkları süre boyunca, Türk-Alman sosyal güvenlik anlaşması uyarınca genel olarak derhal gerekli tıbbi hizmetlerden yararlanma hakkına sahiptir. Tedavi, masrafları GKV-Spitzenverband, Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung - Ausland (DVKA) aracılığıyla Türk sağlık sigortası şirketi ile uzlaşan seçilmiş bir Alman sağlık sigortası şirketi tarafından yardım yardımı çerçevesinde sağlanır.
Hastalık durumunda, taahhüt beyanında bulunan kişi, bir sağlık sigortası tarafından karşılanmayan veya sağlık sigortasının sigorta tutarını aşan masrafları da ödemek zorundadır. Yeterli sağlık sigortasının varlığı, vize prosedürü çerçevesinde taahhüt beyanı sunulmasından bağımsız olarak kontrol edilir ve vize verilmesi için bir ön koşuldur.
Bu yükümlülük, AufenthG §§ 66, 67 uyarınca ülkeyi terk etme yükümlülüğünün olası bir zorunlu uygulamasının masraflarını da içerir. Bu tür sınır dışı etme masrafları, örneğin, seyahat masrafları (uçak bileti ve/veya diğer ulaşım masrafları), olası güvenlik refakatçisi masrafları ve sınır dışı edilmeyi bekleyen gözaltı masraflarıdır.

Üstlenilen yükümlülüğün süresi

Taahhüt beyanından kaynaklanan yükümlülük, temel ikamet unvanının süresine bakılmaksızın, giriş tarihinden itibaren veya Federal topraklarda halihazırda ikamet eden yabancılar için Federal topraklarda ikamet unvanının verildiği tarihten itibaren beş yıllık ikamet süresini kapsar ve olası yasadışı ikamet sürelerini de içerir.
Yükümlülük, öngörülen toplam kalış süresinin sona ermesiyle veya asıl kalış amacının başka bir amaçla değiştirilmesi ve bu amaçla yeni bir ikamet unvanı verilmesi halinde beş yılın dolmasından önce sona erer.
Bir iltica prosedürü başlatılmışsa, yükümlülük beş yıllık sürenin bitiminden önce sona ermez. Bu durum, iltica prosedürünün iltica, mülteci statüsü veya ikincil koruma verilmesiyle olumlu sonuçlanması veya İkamet Yasası'nın 2. Bölümünün 5. Maddesi uyarınca insani ikamet unvanı verilmesi halinde de geçerlidir.
Taahhüt beyanında bulunan kişi, bir bölge kısıtlamasının uygulanması, ret, sınır dışı etme veya sınır dışı etme nedeniyle ortaya çıkan masraflardan sınırsız bir süre için sorumludur (bkz. İkamet Yasası Madde 66 (1)).

Uygulanabilirlik
Harcanan kamu fonları için kamu hukuku kapsamında bir geri ödeme talebi mevcuttur. Bu talep, resmi bir ödeme bildirimi aracılığıyla ileri sürülür.
Geri ödeme talebi icra yoluyla yerine getirilebilir.


Bilginin gönüllülük esasına dayanması

Taahhüt beyanı için sağlanan tüm bilgi ve kanıtlar gönüllülük esasına dayanır.
Eksik bilgi nedeniyle kredibilite kontrol edilemiyorsa, taahhüt beyanı geçersizdir.
Yanlış ve eksik bilgiler cezalandırılabilir (örneğin, kasıtlı, yanlış veya eksik bilgi durumunda, bkz. İkamet Yasası Bölüm 95, 96 - üç yıla kadar hapis cezası veya para cezası).

Taahhüt beyanının sunulması için ne gereklidir?

Taahhüt beyanı yalnızca yeterli kredibiliteye sahipseniz sunulmalıdır. Bu, yeterli geliriniz veya mal varlığınız olduğu anlamına gelir.

Asgari net gelir örneğin şöyledir
1.169 Euro: reşit olmayan davetli bir kişi için
1.265 Euro: davetli yetişkin bir kişi için
1.502 Euro: bir davetli yetişkin ve bir davetli reşit olmayan kişi için
1.598 Euro: iki davetli yetişkin kişi için
1.739 Euro: bir davetli yetişkin ve iki davetli çocuk için
1.835 Euro: iki davetli yetişkin kişi ve bir davetli reşit olmayan kişi için:
Taahhüt beyanının sunulması için bizden tarih aldığınızda gerekli belgeler ve kanıtlar hakkında sizi bilgilendireceğiz.
İnsani nedenlerden dolayı, taahhüt beyanı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Taahhütname nasıl ve nereye teslim edilebilir?

Taahhüt beyanınızı (sadece önceden randevu alarak) Keplerstraße 2, 10589 Berlin adresindeki B 5 Bölümümüzde verebilirsiniz.

Öncelikli hizmet için kısa süreli randevular veriyoruz.

Bu nedenle, size öncelikli olarak hizmet verebilmek için lütfen doğrudan sorumlu Birim B 5'ten randevu alın.

Bunun için lütfen özel iletişim formumuzu kullanın.

Taahhütname verildikten sonra ne olur?

Taahhütname düzenlendikten sonra aslını Türkiye'deki davet ettiğiniz akrabanıza/akrabalarınıza göndermeniz gerekmektedir.
Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, beyannamenin deprem bölgesine gönderilmesi için hızlı posta servis sağlayıcıları da kullanılabilir.
Yükümlülük altındaki kişi, dış hizmet sağlayıcısı iDATA'nın başvuru kabul merkezlerinde çalışma saatleri içinde randevu almadan şahsen vize başvurusunda bulunabilir.
Başvurunun ön koşulu, taahhüt beyanına ek olarak, eksiksiz diğer belgelerin ve bir Türk pasaportunun ibraz edilmesidir.
Başvuru hakkındaki kararın olumlu olması halinde vize ücretsiz olarak verilecektir. Ancak, başvuru kabul merkezinde yapılan başvurular için olağan hizmet ücreti (yaklaşık 33 EUR) yine de harici hizmet sağlayıcı iDATA'ya ödenmelidir.
Lütfen unutmayın:
Basitleştirilmiş usulde Schengen vizesi, sahibine sadece Almanya'ya giriş ve 90 güne kadar kısa bir süre için kalma hakkı verir. Schengen vizesinin 90 günden fazla uzatılması hakkı yoktur.

Daha fazla bilgiyi nereden edinebilirsiniz?

Federal Dışişleri Bakanlığı'nın web sitesinde SSS.
Depremden etkilenen kişiler için basitleştirilmiş vize prosedürü hakkındaki genel sorular 030-5000 6000 numaralı telefon hattı (Almanca) üzerinden yanıtlanmaktadır.
Belirli vize başvurularına ilişkin sorular doğrudan yurt dışındaki Alman temsilcilikleri (Türkçe) ve harici hizmet sağlayıcı iDATA'nın çağrı merkezi tarafından yanıtlanmaktadır.

İlgili Haber 

Editör Not: Kaynak bilgiler resmi sayfalar haberin içinde belirtilmiştir.Tercümede oluşabilecek hataların önlenmesi için haberdeki yazılı kontak bilgileriyle iletişime geçiniz.