Devlet Sanatçısı, Piyanist Ayşegül Sarıca Hayatını Kaybetti

Devlet Sanatçısı, Piyanist Ayşegül Sarıca Hayatını Kaybetti

Devlet sanatçısı, piyanist Ayşegül Sarıca, önceki gece geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 88 yaşında hayatını kaybetti. Sarıca için İstanbul’da tören düzenlenecek. Günü ve yeri bugün açıklanacak.

Ayşegül Sarıca, yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmaları, aldığı ödüllerle Türkiye’nin tanıtımına katkı sağladı. Solist ve oda müziği yorumcusu olarak yetiştirdiği öğrencilerle uluslararası alanda klasik müziğin gelişimine büyük fayda sağladı.

1935 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Piyano eğitimine İstanbul Konservatuarı’nda başlayan Sarıca, daha sonra Paris Ulusal Konservatuarı’na giderek Lucette Descaves (piyano) ve Pierre Pasquier’nin öğrencisi oldu. Paris Ulusal Konservatuarı’ndan birincilikle mezun oldu. Daha sonra çalışmalarını Marguerite Long ile sürdürdü. Sanatçı 1959 yılında Marguerite Long-Jacques Thibaud Yarışması’nda Paris Kenti Ödülü’nü aldı. Bugüne kadar İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Sovyetler Birliği, Macaristan, Çekoslovakya, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Avustralya’da pek çok konser verdi. Dervaux, Ancerl, Fourestier, Wallberg ve Fistoulari gibi ünlü şeflerle konser ve resitallere imza attı. Navarra, Ferras ve Schiff gibi virtüözlerle çalışan sanatçı 1968 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solistidir. 1974’de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından kendisine "Chevalier de I’Ordre des Arts et des Lettres" madalyası verildi.

Birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Ayşegül Sarıca'ya 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.