Erdoğan’dan AP raporuna sert tepki: “Gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ‘tam üyelikten’ çok, ‘stratejik ortaklık’ benzeri bir ‘gerçekçi çerçeve’ çizilmesini öneren yıllık raporu, “Türkiye’yle ilişkileri koparma” gayreti olarak niteledi

Erdoğan’dan AP raporuna sert tepki: “Gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz”
Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nun 2022 yılı Türkiye Raporu’na Ankara’dan tepkiler devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile ‘tam üyelikten’ çok, ‘stratejik ortaklık’ benzeri bir ‘gerçekçi çerçeve’ çizilmesini öneren yıllık raporu, “Türkiye’yle ilişkileri koparma” gayreti olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için bugün New York’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Avrupa Birliği Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği'nin Türkiye'den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmelerimizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra da Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz” dedi.

Erdoğan İsveç’in NATO’ya girişi konusunda kapıyı aralamadı “Orada Temsilciler Meclisi varsa benim de parlamentom vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç’in NATO’ya girmesi hakkında sorulan bir soruya Türkiye’ye F-16 satışında nasıl Amerikan Temsilciler Meclisi’nin kararı bekleniyorsa Türkiye adına da kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı “Özellikle Batı ikide bir ‘İsveç, İsveç, İsveç’ diyor. Biz de diyoruz ki ‘Bizim parlamentomuz kararı vermedikten sonra bizim kalkıp da yolda yürürken evet veya hayır dememiz mümkün değil’. Öncelikle İsveç’in üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yasayı hazırlamak yetmez yasayı uygulamak gerekir. Teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa bunlar görevini yerine getirmiyor demektir. Bize verilen sözler tutulmadığı zaman benim parlamentom nasıl bir tutum takınır bunu herkes takdir etsin. F-16’larla ilgili ne deniyor? Temsilciler Meclisi karar vermeden bu olmaz. Tamam da orada Temsilciler Meclisi varsa benim de parlamentom vardır. Biz sevk ederiz çıkacak karar parlamentomuzun takdiridir” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan’dan Azerbaycan ve Ermenistan konusunda dörtlü görüşme girişimi

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yeniden başlayan gerilimle ilgili Türkiye’nin üçlü değil dörtlü görüşme teklifi olduğunu belirten Erdoğan, konunun Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya arasında çözülmesinden yana olduğunu ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı, “Bizim öncülüğümüzde üçlü görüşme teklifimizi ilettik. Biz dörtlü bir teklifte daha bulunduk. Değişik, buralarla ilgisi alakası olmayan liderlerle değil şu an işin içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev şahsım ve Sayın Paşinyan hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı yapalım. Adımı da ona göre atalım diye teklifte bulunduk. Bize olumlu olumsuz bir dönüş olmadı. Konuyla ilgili Sayın Aliyev’le görüşeceğiz bunu olgunlaştıracağız ve gelişmeleri yakından takip edeceğiz” diye konuştu.

“Küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin kritik rolünü vurgulayacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nun açılacağı 19 Eylül Salı günü katılımcılara hitap edecek.

Erdoğan “Bu konuşmada kalkınmadan insani yardımlara, uluslararası güvenliğin korunmasından küresel dayanışmanın yerinden tesisi için attığımız adımlara dikkat çekeceğim. Uluslararası temel meselelerle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız. Küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin kritik rolünü vurgulayacağız. ‘Dünya beşten büyüktür’ tespitimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. BM Genel Sekreteri bu konuda çok net tavır koydu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan yapıların bugünü yansıtmadığı tespitine katılıyorum” dedi.

Son üç ayda Merkez Bankası’nın rezervlerinde 22 milyar dolar artış olduğunu ve toplam rezervlerin 122 milyar doları aştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı, Dünya Bankası’nın Türkiye’ye güven duygusunu güçlendiren raporundan sonra oluşan müspet havada kaliteli büyüme hedefine katkı yapacak şekilde yatırım beklediklerini dile getirdi.

Erdoğan ABD ziyareti programı

Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri ziyareti dört gün sürecek.

17 Eylül Pazar günü Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin New York’ta düzenleyeceği yemeğe katılacak olan Cumhurbaşkanı, ertesi gün 2023 Concordia Zirvesi’nde bir konuşma yapacak.

Salı günü BM Genel Kurulu’na hitabını gerçekleştirecek ve ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden’in heyet başkanları ve eşleri onuruna vereceği resepsiyona katılacak olan Cumhurbaşkanı, seyahatinin son günü 20 Eylül’de Türk-Amerikan İş Konseyi’nin düzenleyeceği 13. Yatırım Zirvesi’nde uluslararası müteşebbislerle bir araya gelecek.

Biden yönetimi, Rusya'nın yaptırımları ihlal ettikleri gerekçesiyle beş Türk firması ve bir Türk vatandaşına yaptırım uygulama kararı aldı.
İLGİLİ HABERLER

ABD'den beş Türk firmasına ve bir Türk vatandaşına yaptırım kararı

Hilmi Hacaloğlu