Erdoğan'dan İsveç'teki Eylemle İlgili Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Türkiye ile İsveç arasında krize neden olan Stockholm’deki eylemin failleri hakkında soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı

Erdoğan'dan İsveç'teki Eylemle İlgili Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Türkiye ile İsveç arasında krize neden olan Stockholm’deki eylemin failleri hakkında soruşturma açılması talebiyle suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki belediye binası önünde 11 Ocak’ta yapılan eylemde, Erdoğan’ın kuklası ayaklarından asılmış bir şekilde köprüden sallandırılırken görüntülenmişti.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström
İLGİLİ HABERLER

İsveç Dışişleri Bakanı’ndan “Kukla” Açıklaması

Ankara'nın sert tepki verdiği eylemin ardından dün İsveç'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış, İsveç Meclis Başkanı'nın yapmayı planladığı Ankara ziyareti de iptal edilmişti.

Avukat Hüseyin Aydın, sosyal medya hesabından, “İsveç'in Stockholm kentinde, terör örgütü PKK tarafından organize edildiği anlaşılan gösterilerde, Cumhurbaşkanımızı hedef alan ve suç teşkil eden eylemler nedeniyle failler hakkında soruşturma açılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” diye yazdı.

İsveç ve Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi sonrasında Mayıs ayında, NATO'ya katılmak için başvuruda bulunmuştu. İki ülkenin de NATO üyesi olması için Türkiye dahil NATO'nun 30 üyesinin tamamının onayı gerekiyor.

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrstrom
İLGİLİ HABERLER

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na Çağrıldı

Haziran ayında ise İsveç ve Finlandiya Türkiye'nin vetosunu aşmak için üçlü anlaşma imzalayarak bazı adımlar atmayı kabul etmişti.

Türkiye'nin taleplerinden biri, İsveç ve Finlandiya'nın terörle bağlantılı suçlar işlediğinden şüphelenilen kişilerin Türkiye'ye iade edilmesi.

Ancak her iki ülke de belirli kişilerin Türkiye'ye iadesi konusunda anlaşma yapmadıklarını, tüm iade taleplerinin hem kendi yasaları hem de uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınacağını dile getirmişti.