Fidan’dan İran’da Kerkük mesajı

İran’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kerkük’te yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. "Kentte yaşananları üzüntü ve kaygıyla karşılıyoruz" diyen Fidan, Irak hükümetine de Kerkük’te son dönemde artan PKK varlığına son verme çağrısı yaptı

Fidan’dan İran’da Kerkük mesajı
Fidan İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'yle de görüştü

İran’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kerkük’te yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. "Kentte yaşananları üzüntü ve kaygıyla karşılıyoruz" diyen Fidan, Irak hükümetine de Kerkük’te son dönemde artan PKK varlığına son vermesi çağrısı yaptı.

Kerkük şehrinin Irak'ın küçük bir modelini teşkil etmekte olduğunu kaydeden Hakan Fidan, Kerkük'ü barış içinde bir arada yaşama kültürünün sembolü olarak gördüklerini belirtti

Fidan, Türkmenlerin Irak’ın asli ve kurucu unsurları arasında olduğunu vurguladı ve Kerkük’te can kaybıyla sonuçlanan gerginliklerden üzüntü ve büyük kaygı duyulduğunu kaydetti.

Kentte son dönemde PKK varlığının arttığına da dikkat çeken Fidan, Iraklı yetkililerin buna süratle son vermesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı, kentte hassas dengelerin korunması ve idare konusunda tüm toplumsal kesimlere eşit söz hakkı tanınması gerektiğini de kaydetti.

Irak’ın Türkmen nüfusa sahip Kerkük kentinde, Bağdat hükümetince Ekim 2017’de askeri karargaha dönüştürülmüş yerleşkenin yeniden Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP-PDK) verilmesi kararı çatışmalara neden olmuştu.

Karara karşı çıkan Arap ve Türkmenler binanın önünde kamp kurmuş, Kürt göstericilerin kampa yaklaşması üzerine çatışmalar çıkmıştı.

Olaylarda dört kişi hayatını kaybetmiş, 10’dan fazla kişi de yaralanmıştı.

Kürt güçler IŞİD’in 2014 yılında kentten çıkartılmasının ardından Kerkük’ü kontrol altına almıştı. 2017 yılında ise Irak ordusu kentin Bağdat’ın kontrolüne girmesini sağlamıştı.

Kürt kontrolü altında acı çektiklerini belirten Arap ve Türkmenler ise KDP’nin bölgeye dönmesini protesto ediyor.

Bu arada Fidan, İran’daki temasları çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan’la ortak basın toplantısı da düzenledi.

Fidan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile de görüştü.