Gündem Merih Demiral’in bozkurt selamlı gol sevinci: Hollanda maçında oynayacak mı?

Gündem Merih Demiral’in bozkurt selamlı gol sevinci: Hollanda maçında oynayacak mı?

Gündem Merih Demiral’in bozkurt selamlı gol sevinci: Hollanda maçında oynayacak mı?
UEFA, Avusturya filelerine bıraktığı iki golle Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale çıkmasında başrolü oynayan Merih Demiral’ın “bozkurt” selamlı kutlaması hakkında, soruşturma başlattı.

Avusturya filelerine bıraktığı iki golle Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale çıkmasında başrolü oynayan Merih Demiral’ın, “bozkurt” selamlı kutlaması hakkında UEFA soruşturma başlattı.

UEFA’dan yapılan açıklamada, attığı ikinci golü “bozkurt” selamı ile kutlayan Demiral’ın “uygunsuz davranışlarda bulunduğu” iddiasıyla başlatılan soruşturmanın Disiplin Yönetmeliği’nin 31/4 maddesi kapsamında yürütüleceği belirtildi.

Soruşturmayı bir UEFA müfettişi yürütecek.

Merih Demiral: “Türk olduğum için çok gurur duyuyorum”

Merih Demiral maç sonrası X hesabından bozkurt işareti yaptığı fotoğrafı Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm diyene” sözüyle beraber paylaştı.

Maç sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türk milli takım sporcusu, “Bir gol sevinci vardı aklımda onu yaptım, Türklük’le alakalı. Türk olduğum için çok gurur duyuyorum, o yüzden golden sonra onu iliklerime kadar hissetim. Öyle bir şey yapmak istedim, yaptığımdan dolayı çok da mutluyum” dedi.

“Demiral’ın bir sonraki maçtan menedilmesi çok ağır bir cezalandırma olur”

6 Temmuz Cumartesi günü Hollanda ile Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale çıkmak için karşı karşıya gelecek Türkiye’nin en büyük kozlarından Merih’in, bu soruşturma sonrası maç cezasına maruz kalıp kalmayacağı bugün ülkenin en büyük gündemlerinden biri.

VOA Türkçe’nin konuştuğu ancak mevcut kurumsal görevi nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen spor hukuku uzmanı avukat, 2018 yılında “Arnavut kartalı” hareketi yapan İsviçreli futbolcular Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri’yi sadece para cezası veren UEFA’nın Merih Demiral’a bir sonraki maçtan menetmesinin çok ağır bir cezalandırma olacağını söyledi.

Rusya’nın Kaliningrad şehrinde oynanan 2018 Dünya Kupası Grup Elemeleri’nde Sırbistan’a 2-1 üstünlük sağlayan İsviçre’nin gollerini Kosova kökenli oyuncuları Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri atmıştı.

Arnavut kartalı sembolü ve Sırplar’a küfür nasıl cezalandırıldı?

Her iki sporcu gol sevinçlerinde “Arnavut kartalı” işareti yapmıştı. Yugoslavya’nın çözülme sürecinde Sırplar’ın yönetiminde bulunan Kosovalı Arnavutlar’ın 1998’de ayaklanması sert bir şekilde bastırılmak istenince NATO, bir yıl sonra Yugoslavya’ya karşı hava operasyonu başlatmıştı.

1999 yılında başlayan Kosova Savaşı’nda sonra Yugoslavya geri çekilmiş, dört yıl sonra ülke Sırbistan-Karadağ adını almış ve 2008’de de Kosova Cumhuriyeti kurulmuştu.

Demiral’ın ceza alabileceğini savunanlar ise Arnavutluk Milli Takımı futbolcusu Mirlind Daku’ya verilen cezayı örnek gösteriyor.

Kosova doğumlu Daku, Avrupa Şampiyonası’nda iki hafta önce 19 Haziran’da oynanan ve 2-2 biten Arnavutluk-Hırvatisyan maçı sonrası eline aldığı megafonla Makedonya ve Sırbistan’a yönelik küfürlü sözler sarfetti.

UEFA, Daku'ya "genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği" gerekçesiyle 2 maç ceza verdi.

VOA Türkçe’nin konuştuğu avukat, iki durumun farklı olduğunu Arnavut sporcunun iki farklı ulusa açıkça hakaret ettiğini söyledi.

Bozkurt selamı yasak mı?

Avusturya’da yürürlüğe giren “Sembol Yasası’yla birlikte bozkurt selamının da bulunduğu 13 bayrak, işaret ve sembol yasaklandı. Bu işareti yapanlar Avusturya’da 4 bin Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabiliyor.

Fransa da 2020 yılında bozkurt işaretini yasakladı. Ancak bozkurt selamı Almanya’da yasak değil.

Almanya İçişleri Bakanı UEFA’dan Demiral’a ‘yaptırım’ uygulamasını istedi

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise X hesabından yaptığı paylaşımda bozkurt selamının ırkçı bir sembol olduğunu söyledi.

Faeser “Türk aşırı sağcılarının sembollerinin stadyumlarımızda yeri yoktur. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ırkçılık için bir platform olarak kullanılması kesinlikle kabul edilemez. UEFA'nın olayı soruşturmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı’nın yorumuna destek olarak paylaştığı Alman Der Spiegel gazetesinin haberinde de “Ülkücü hareketin milliyetçi ve aşırı sağcı olduğu düşünülüyor; Almanya'da 12 binden fazla üyesi olduğu söyleniyor. Federal Anayasayı Koruma Dairesi'ne göre bu ideoloji, Balkanlar'dan Çin'e kadar tüm Türk halklarını kapsayacak büyük bir imparatorluk hedefiyle ‘milliyetçi, Yahudi karşıtı, ırkçı, aşırıcı sağcı bir ideolojiye’ dayanıyor” ifadelerine yer veriliyor.

Dışişleri Bakanlığı: “UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez”

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023’te yayımladığı raporda, her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve “bozkurt” işareti Almanya’da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral’a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz” ifadeleri” kullanıldı.

Diplomatik kaynaklarca paylaşılan bilgiye göre; Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Demiral'la ilgili gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

Bahçeli: “UEFA’nın soruşturma başlatması zincirleme provokasyonların ara istasyonudur”

UEFA’nın soruşturma açmasını kınayan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise halkı sağduyulu ve soğukkanlı davranmaya davet etti.

MHP lideri yaptığı yazılı açıklamada, “Merih Demiral evladımızın, gol sevincini Bozkurt işaretiyle paylaşması anlaşılan içimizde ve dışımızda pek çok hastalıklı çevreyi rahatsız etmiş, bu suretle farklı arayış ve açıklamaların bahanesi olmuştur. Türk ve Türkiye husumeti aşikar olan dahili odakların yanı sıra UEFA’nın da bu şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır. Merih evladımızın fileleri havalandırmasını müteakiben yaptığı Bozkurt işareti Türk milletinin dünyaya mesajı olup UEFA’nın bu kapsamda soruşturma başlatması hem maksatlı hem de son günlerde tehlikeli şekilde mesafe alan zincirleme provokasyonların bir ara istasyonudur” dedi.