Dünya Kupası ilk kez üç kıtada birden düzenlenecek

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası 2030’da ilk kez üç kıtada birden düzenlenecek. FIFA, turnuvaya Fas, İspanya ve Portekiz’in ortak evsahipliği yapacağını, turnuvanın 100. yılı olması onuruna açılış maçlarının Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da oynanacağını açıkladı

Dünya Kupası ilk kez üç kıtada birden düzenlenecek
FIFA’nın bugün açıkladığı kararla Dünya Kupası ilk kez üç kıtada ve altı ülkede, hatta ayrı yarımkürelerde düzenlenecek.

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası 2030’da ilk kez üç kıtada birden düzenlenecek. FIFA, turnuvaya Fas, İspanya ve Portekiz’in ortak evsahipliği yapacağını, turnuvanın 100. yılı olması onuruna açılış maçlarının Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da oynanacağını açıkladı.

Fas, Portekiz ve İspanya turnuvaya evsahipliği için tek adaydı. FIFA’nın evsahiplerini aslında gelecek yıl açıklaması bekleniyordu.

Dünya Kupası ilk kez 1930’da Uruguay’da düzenlenmişti ve kupayı da Uruguay kazanmıştı.

FIFA’nın bugün açıkladığı kararla Dünya Kupası ilk kez üç kıtada ve altı ülkede, hatta ayrı yarımkürelerde düzenlenecek. Bu da grup maçlarının farklı mevsimlerde oynanacağı anlamına geliyor.

FIFA, evsahipleri Fas, Portekiz ve İspanya’nın otomatikman turnuvaya katılma hakkına sahip olacaklarını belirtti.

2022’deki son Dünya Kupası’na Katar evsahipliği yapmış, kupayı Arjantin kazanmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Arjantin Dünya Şampiyonu

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Bölünmüş bir dünyada, FIFA ve futbol birleştiriyor” dedi.

Infantino, FIFA Konseyi’nin, Dünya Kupası’nın 100.yıldönümünü kutlamak için üç Güney Amerika ülkesi, Uruguay, Arjantin ve Paraguay’ın birer maça evsahipliği yapacağını söyledi. FIFA Başkanı, bu üç maçtan ilkinin, Dünya Kupası’nın 1930’da ilk kez yapıldığı Uruguay’ın başkenti Montevido’daki Estadio Centenario Stadı’nda oynanacağını belirtti.

Portekiz ve Fas daha önce Dünya Kupası’na hiç evsahipliği yapmamıştı. İspanya ise en son 1982’de turnuvaya evsahipliği yapmıştı.

FIFA ayrıca, 2034 Dünya Kupası’nın Asya’da ya da Okyanusya bölgesinde düzenleneceğini açıkladı ve bu bölgelerden üye ülkeleri turnuvaya evsahipliği yapmak için aday olmaya davet etti.

Bu açıklamanın ardından Suudi Arabistan, 2034 FIFA Dünya Kupası’na talip olma niyetini açıkladı.