FIFA İspanyol Futbol Federasyonu Başkanı hakkında 3 ay futboldan men kararı aldı

FIFA, İspanya'nın Kadınlar Dünya Kupası zaferinden sonra oyuncu Jenni Hermoso'yu dudaklarından öpmesi nedeniyle tepki toplayan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'i, üç ay süreyle futbolla ilgili tüm faaliyetlerden uzaklaştırma kararı alındığını açıkladı.

FIFA İspanyol Futbol Federasyonu Başkanı hakkında 3 ay futboldan men kararı aldı
İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales'in futbolcu Hermoso'yu rızası dışında dudakların öpmesi tepkilere neden olmuştu.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, İspanya'nın Kadınlar Dünya Kupası zaferinden sonra oyuncu Jenni Hermoso'yu dudaklarından öpmesi nedeniyle tepki toplayan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'i, üç ay süreyle futbolla ilgili tüm faaliyetlerden uzaklaştırma kararı alındığını açıkladı.

FIFA Disiplin Komitesi Başkanı Jorge Ivan Palacio tarafından alınan karara ilişkin yaptığı açıklamada, Rubiales’in ulusal ve uluslararası faaliyetlerden men cezasının Cumartesi gününden itibaren geçerli olacağını belirtti.
FIFA bir süre önce Rubiales’in kupa seramonisinde kadın futbolcu Hermoso’yu rızası dışında dudaklarından öpmesi nedeniyle soruşturma başlatmıştı.

Rubiales olayın Hermoso’nun rızası dışında olmadığını öne sürmüş İspanya Futbol Federasyonu da başkana destek veren açıklamalar yayımlamıştı. Federasyon ayrıca Cumartesi günü yaptığı son açıklamada, Hermoso ve çevresindekilerin yalanlar söylediğini ortaya koyacağına dair bir açıklamada bulunmuştu.

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales
İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Rubiales

Ancak FIFA’dan gelen kararın ardından İspanya futbol Federasyonu Sözcüsü yaptığı açıklamada, “FIFA’nın tüm açıklamalarına saygı duyduklarını” söyledi.

Rubiales Cuma günü federasyon başkanlığından istifa etmeyeceğini söyleyerek davranışını savunmaya çalıştı ve öpücüğü "spontane, karşılıklı, coşkulu ve rızaya dayalı" olarak nitelendirdi.

Hermoso ise öpücüğe rıza göstermediğini ve kendisini "savunmasız ve bir saldırının kurbanı" olarak hissettiğini söyledi.

İspanyol hükümeti de Rubiales'i kovma yetkisi olmadığını belirtti ama yaptıklarını şiddetle kınadı. Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, bir spor mahkemesi nezdinde yasal bir prosedür başlatarak Rubiales'in açığa alınmasını sağlamaya çalıştığını belirtti.

İspanya kadın futbol milli takımı da yaşananlara tepki gösterdi ve Cuma akşamı FUTPRO sendikası aracılığıyla yayımladıkları ortak bildiride, Hermoso da dahil olmak üzere kupayı kazanan 23 kişilik kadronun tamamı ve diğer 32 takım üyesinin, Rubiales federasyon başkanı olarak kaldığı sürece uluslararası maçlarda oynamayacaklarını açıkladı.

Öte yandan FIFA soruşturma sürecinde Federasyon Başkanı Rubiales’in kadın futbolcu Hermoso’yla doğrudan ya da dolaylı olarak iletişime geçmemesi talimatı verdi.