İtalyan tenisçi Sinner, Djokovic’i tahtından indirerek Avustralya Açık finaline çıktı

İtalyan tenisçi Jannik Sinner, Avustralya Açık yarı finalinde bir numaralı seribaşı Novak Djokovic'i eleyerek ilk Grand Slam turnuvası finaline yükseldi. Sinner, Djokovic'in 25. Grand Slam şampiyonluğuna uzanarak kırabileceği rekora da engel oldu

İtalyan tenisçi Sinner, Djokovic’i tahtından indirerek Avustralya Açık finaline çıktı
İtalyan tenisçi Jannik Sinner, Avustralya Açık'ın son şampiyonu Novak Djokovic'i yarı finalde eledi.

Jannik Sinner, yılın ilk Grand Slam tenis turnuvası Avustralya Açık’ta son şampiyon Novak Djokovic'i 6-1, 6-2, 6-7(6) ve 6-3 sona eren dört setlik maçta mağlup ederek ilk Grand Slam finaline yükseldi.

Turnuvanın bir numaralı seribaşı Djokovic, böylece turnuvanın ev sahibi Melbourne Park'taki kalesinde altı yıl sonra ilk yenilgisini de almış oldu.

İtalyan tenisçi Sinner'ın açılıştaki iki sette sergilediği ustalık, Djokovic'in en sevdiği büyük turnuvanın yarı finalindeki tek yenilgisini almasını sağladı. Genç oyuncu aynı zamanda bir Avustralya Açık tekler finaline ulaşan ilk İtalyan oyuncu oldu. "Çok ama çok zor bir maçtı," dedi Sinner, maçta tek bir kırılma noktasıyla bile karşılaşmadı.

Sinner, Djokovic'i yenerek Avustralya açıkta finale yükseldi.
Sinner, Djokovic'i yenerek Avustralya açıkta finale yükseldi.

Sinner maçla ilgili değerlendirmesinde, "Çok iyi başladım, iki set boyunca Djokovic'in kortta kendini çok iyi hissetmediğini hissettim, bu yüzden sadece zorlamaya devam etmeye çalıştım. Üçüncü sette maç puanı aldım ve forehand'i kaçırdım, ama bilirsiniz, tenis bu. Sadece bir sonraki sete hazır olmaya çalıştım, ki gerçekten iyi başladım ve tabii ki atmosfer çok güzeldi. Burada oynamak çok güzel" ifadelerini kullandı.

Turnuvanın dördüncü seribaşı Sinner geçen sezonun sonunda Djokovic'i üç maçta iki kez sersemletti ve Rod Laver Arena'da 36 yaşındaki rakibinin titrek servisini ve hataya meyilli backhand’ini hedef alarak açılış setini rahatça kazanarak hareketli bir başlangıç yaptı.

Djokovic, Güney Koreli Chung Hyeon’a yenildiği 2018 turnuvasından bu yana en sevdiği yerde hiç kaybetmemişti. 22 yaşındaki Sinner bir sonraki seti çift molayla geçerken, Melbourne’de kupayı bugüne dek 10 kez kaldıran şampiyon için durum endişe ediciydi.

Sinner tsunamisi üçüncü sette azalma belirtisi göstermedi ancak Djokovic eşitlik bozma anına kadar sağlam durmak için oyununu yükseltti. İtalyan rakibine bir can simidi vermek için fileye bir forehand vurarak 6-5'te bir maç puanı harcadı.

Djokovic sonraki üç puanı alarak bir set geri çekildi ve büyük alkış topladı, ancak Sinner dördüncü sette 3-1 öne geçti. Maçtan galip ayrılarak Sırp tenisçinin Melbourne Park'taki 33 maçlık galibiyet serisini bozdu. Bu galibiyetle Djokovic’in, 25. defa Grand Slam kazanarak rekor kırmasına da izin vermedi.

Djokovic maçın ardından düzenlenen basın toplantısında gözyaşlarını tutamadı.
Djokovic maçın ardından düzenlenen basın toplantısında gözyaşlarını tutamadı.

Sinner, "Bu maçı dört gözle bekliyordum, kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz böyle bir oyuncuyla karşılaşmak her zaman güzeldir" dedi. "Geçen yıl Wimbledon'da yarı finalde Djokovic’e kaybettim ama çok şey öğrendim. Bunların hepsi sürecin bir parçası" diye konuştu.

Zafer, Sinner'ın Djokovic'i ATP Finalleri, Davis Kupası ve Grand Slam sahnesinde mağlup ettiği anlamına geliyor.

Sinner, oyununun Djokovic için neden bu kadar zor olduğu sorulduğunda gülerek "Bilmiyorum, ona sorun" dedi.

İtalyan tenisçi, "Benzer oynuyoruz ve her şeyden önce mümkün olduğunca çok topa karşılık vermeye çalışmalısınız. O inanılmaz bir servisçi ve ben sadece tahmin etmeye çalışıyorum, bilirsiniz, zorlamaya çalışıyorum, onu biraz hareket ettirmeye çalışıyorum. Size taktik vermeyeceğim çünkü onunla birkaç farklı maçta oynayacağımı umuyorum" diye konuştu.

Sinner geçen seneden gelen güven dalgasının etkisinde olduğunu ve Daniil Medvedev ya da Alexander Zverev ile oynayacağı Pazar günkü finali sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Sinner, "Dünyanın en iyi oyuncularıyla oynayabileceğime dair inancım var. Pazar günü ilk finalime çıkıyorum. Bakalım nasıl olacak. Ama gerçekten mutluyum, buraya gülümseyerek geleceğim ve elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bir sonraki yarı finali kesinlikle izleyeceğim, ben büyük bir tenis hayranıyım. Şimdi biraz daha rahatım. İkisi de inanılmaz oyuncular ve birçok kez oynadılar. Gerçekten ilginç olacak" diye konuştu.