Fenerbahçeliler Kayserispor Maçına Alınmayacak "Karar Toplumsal Ayrışmayı Derinleştirecek Boyutta"

4 Mart’ta oynanacak Kayserispor-Fenerbahçe maçına, sarı lacivertli taraftarların alınmayacağı açıklandı. Karara tepki gösteren Fenerbahçe Spor Kulübü, "Alınan bu karar tarafımızca toplumsal ayrışmayı derinleştirecek boyutta, sportif kriterlerle alakası olmayan garip bir karardır" açıklaması yaptı

Fenerbahçeliler Kayserispor Maçına Alınmayacak "Karar Toplumsal Ayrışmayı Derinleştirecek Boyutta"

Spor Toto Süper Lig'in 24. haftasında oynanacak Kayserispor-Fenerbahçe maçına Fenerbahçe’nin taraftarları alınmayacak. Açıklama, spor müsabakalarına girmeyi sağlayan “Passolig”den geldi.

Açıklamada, "Kayseri il Güvenlik Kurulu kararı gereğince karşılaşmaya Fenerbahçe Misafir takım seyircisi alınmayacaktır. Kayseri İl Güvenlik Kurulu kararı gereğince son 20 gün içersinde Fenerbahçe logolu Passolig kartını iptal eden kişiler ev sahibi tribünlerden bilet/transfer alamayacaklardır" denildi.

İLGİLİ HABERLER

Futbol Tribünleri Toplumsal Tepkinin Yansıması mı?


Passolig’in duyurusu üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü, internet sitesinde bir açıklama yayınlayarak karara tepki gösteri.

Kulübün sosyal medya hesaplarında da paylaşılan açıklamada, "Takımımızın, 4 Mart 2023 Cumartesi günü deplasmanda Yukatel Kayserispor ile oynayacağı maça, Kayseri İl Güvenlik Kurulu gereğince taraftarımızın alınmayacağını şaşkınlık içinde öğrenmiş bulunuyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak bu kararı kabul etmemiz hiçbir şekilde mümkün değildir. Alınan bu karar tarafımızca toplumsal ayrışmayı derinleştirecek boyutta, sportif kriterlerle alakası olmayan garip bir karardır. Taraftarlarımızın takımımızı destekleme isteklerine engel olma ve Kulübümüzün cezalandırılması dışında hiçbir anlam taşımamaktadır" denildi.


Fenerbahçe’nin Anadolu'nun her yerinde taraftara sahip olan, şehir fark etmeksizin takımını her yerde destekleyen taraftarı olan bir spor kulübü olduğu belirtilen açıklamada, "Birleştirici, bütünleştirici olunması beklenen, ayrıştırıcı olmaktan uzak olunması gereken bu hassas dönemde, taraftarlarımızın hangi gerekçeye dayanarak bu haktan mahrum bırakıldığını bilmek istiyoruz" ifadeleri yer aldı.

Kulüp, tüm ilgili ve sorumluları "bu kararı gözden geçirmeye ve bu yanlıştan dönmeye" davet etti.

25 Şubat’ta Kadıköy'de oynanan Konyaspor maçında Fenerbahçe tribünlerinden, "Hükümet istifa" sloganları atılmıştı. Ertesi gün de İnönü Stadyumu’nda Antalyaspor’u konuk eden Beşiktaş’ın tribünlerinden “Hükümet istifa” slogan yükselmiş, bunun üzerine Kayserispor, tribünleri hedef alan kınama mesajı yayınlamıştı.


Mesajda, “Kayserispor Kulübü ve Kayserispor camiası sonuna kadar devletinin ve milletinin yanındadır. İçinde olduğumuz şu felaket günlerinde milletimizin acısını yürekten paylaşırken bu acıyı vesile yaparak tribünlerde yapılmaya çalışılan kirli siyaset ve zilletin farkında olduğumuzu ve bunu kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” denilmişti.

Kayserispor dışında Konyaspor ve Alanyaspor’dan benzer açıklamalar gelmişti.

İLGİLİ HABERLER

BJK Üyeliğini Bırakan Bahçeli: “Artık Karagümrüklüyüm”

Cumhur ittifakının ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de bugünkü grup toplantısında, “Tribünler çürük siyasi sloganların atılacağı mekanlar olamaz. Hükümeti istifaya davet etmek, tribünlerde siyasi kaos üretimine heves etmek bir avuç fanatik ve holigan gruba sipariş verilmiş iç ve dış bağlantılı zillet komplosudur” demişti.