Haydar Aliyev Berlin’de Anıldı.

Haydar Aliyev'in 100’üncü yaşı anma etkinliği çercevesinde Berlin Azerbaycan kültür evinde kutlamalar gerçekleşti.

Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Nasimi Aghayev ,Azerbaycan'ın Almanya Büyükelçisi
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.
Haydar Aliyev  Berlin’de Anıldı.

Berlin-

Azerbaycan'ın modernleşmesinde önemli bir rol oynamış liderlerinden biri olan Haydar Aliyev'in 100'üncü doğum günü, Berlin Azerbeycan Büyükelçisi Nasimi Aghayev tarafından düzenlenen etkinliklerle Berlin Azerbeycan kültür evinde kutlandı.

Aliyev'in hayatı ve başarıları hakkında konuşmalar yapıldı. Haydar Aliyev, Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele etmiş ve ülkenin modernleşmesinde öncü bir rol oynamıştır. Sovyetler Birliği döneminde değişik görevlerde bulunmuş olan Aliyev, 1993 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçilmiş ve ülkenin politik, ekonomik ve sosyal hayatında köklü değişiklikler yapmıştır.

Aliyev, Azerbaycan'ın enerji kaynaklarından yararlanarak ekonomisini büyütmeyi hedeflemiş ve bu konuda önemli adımlar atmıştır. Ayrıca, ülkenin yolsuzlukla mücadele etmesi ve demokratikleşmesi için de çalışmalar yürütmüştür.
Haydar Aliveyi Anma Kutlmaları yoğun ilgi gördü.

Aliyev'in doğum günü kutlamaları, Azerbaycan halkının ona olan saygısını ve sevgisini göstermek için düzenlenen bir fırsat oldu. Etkinliklerde, Aliyev'in hayatı ve başarıları hakkında konuşmalar yapılırken, müzik şöleni de güne damgasını vurdu.Haydar Aliyev, Azerbaycan tarihinin önemli bir şahsiyeti olarak hatırlanacak ve ülkenin modernleşmesindeki öncülüğü nedeniyle saygı ve hayranlıkla anılacaktır.

Orkestra Şefi: Maestro Ayyub Guliyev (Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu Baş Orkestra Şefi ve Müzik Direktörü,
Azerbaycan Cumhuriyeti Onur Sanatçısı) Berlin Filarmoni Oda Orkestrası: Berlin Filarmoni Oda Orkestrası 2002 sonbaharında Maestro Michael Zukernik yönetiminde kuruldu. Kâr amacı gütmeyen Berlin Filarmoni Oda Orkestrası, bugün Avrupa'nın dört bir yanında ve Almanya ile İsviçre'nin en tanınmış konser salonlarında yılda yaklaşık 35 konser vermektedir:
Philharmonie Berlin, Konzerthaus Berlin, Komische Oper Berlin, Gewandhaus zu Leipzig, Laeiszhalle Hamburg, Beethovenhalle Bonn, Stadthalle Wuppertal ve Die Glocke Bremen.

Solist: Mara Guseynova (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien mezunu, soprano, uluslararası yarışmalarda ödül sahibi, Deutsche Oper am Rhein opera stüdyosu üyesi).

Solist (Muğam): Tayyar Bayramov (Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu solisti, Azerbaycan Milli Konservatuarı öğretim görevlisi, uluslararası yarışmalarda ödül sahibi).

Solist (Tar): Sahib Paşazade (Azerbaycan Cumhuriyeti Onur Sanatçısı, Cumhurbaşkanlığı Ödülü Sahibi, Uluslararası Yarışma Birincisi).

Videojournalist: Bedii Selvi