Hindistan adını Bharat olarak mı değiştiriyor?

Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu'nun G20 zirvesine katılan liderler için verdiği akşam yemeği davetiyesinde kendisine “Bharat Cumhurbaşkanı” olarak hitap etmesi, Hindistan'ın adını değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin spekülasyonları arttırdı

Hindistan adını Bharat olarak mı değiştiriyor?
Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu

Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu'nun G20 zirvesine katılan liderler için verdiği akşam yemeği davetiyesinde kendisine “Bharat Cumhurbaşkanı” olarak hitap etmesi, Hindistan'ın adını değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin spekülasyonları arttırdı.

Hindistan'ın adıyla ilgili tartışmalar nereden kaynaklanıyor?

Geleneksek olarak Hindistan'ın anayasal kurumları tarafından basılan davetiyelerin İngilizce metinlerinde ülke ismi hep ”India” yani ”Hindistan” olarak geçiyor. Metnin Hindu versiyonlarındaysa Hindistan'ın adı “Bharat” olarak yazılıyor.

Ancak G20 akşam yemeği için basılan davetiyelerin İngilizce metninde Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu, “Bharat Cumhurbaşkanı” olarak isimlendirildi.

Cumhurbaşkanlığından bir yetkili, Reuters'ın davetiye metniyle ilgili sorusuna verdiği yanıtta, konuyla ilgili yorumda bulunmak istemedikleri kaydedildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Hindu milliyetçiliği ideolojisi ve Hindu dilinin daha çok kullanılmasını teşvik etme politikası göz önüne alındığında davetiyelerde Hindistan'ın adının Bharat olarak belirtilmesi, hükümetin ülke adının resmi olarak değiştirilmesi girişimi olarak algılanıyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi
Hindistan Başbakanı Narendra Modi

Modi'nin milliyetçi Bharatiya Janata Partisi hükümeti, ülkedeki kent ve kasabaların İngiltere sömürgesi olduğu yıllarda verilen adlarını değiştiriyor ve bunun Hindistan'ın “kölelik mantalitesinden” çıkmasına yardımcı olduğunu iddia ediyordu.

Hindistan'ın resmi adı nedir?

Güney Asya ülkesi Hindistan'ın İngilizce'de adı “India.” Ancak ülkenin farklı bölgelerinde konuşulan yerel dillerde Hindistan'ın adı Bharat, Bharata ve Hindustan olarak geçiyor.

Hindistan anayasasının İngilizce versiyonunun başında “We, the people of India…,” yani “Bizler, Hindistan halkı…” ifadesi yer alıyor. Anayasanın Birinci Bölümü'ndeyse “India, that is Bharat, shall be a Union of States” yani “Hindistan, yani Bharat, Eyaletler Birliği olacak” ifadesi kullanılıyor.

Hindu dilindeki anayasada India adı, Bharat olarak değiştiriliyor. Hindu anayasa metninde sadece ülkenin adıyla ilgili bölümde “Bharat, that is India, shall be a Union of States” yani “Bharat, yani Hindistan, Eyaletler Birliği olacak” deniyor.

Hindistan'ın resmi adı olan India'nın Bharat olarak değiştirilmesi, anayasada bu konuda değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Bunun için parlamentonun her iki kanadında da üçte ikilik çoğunluk sağlanması şartı bulunuyor.

Hükümet ülkenin adını resmi olarak değiştirecek mi?

Kimileri için Hindistan'ın resmi adına ilişkin tartışmanın zamanlaması, manidar.

Birkaç gün önce hükümet, bu ayın sonunda parlamentoda beş günlük özel bir oturum düzenleneceğini sürpriz bir biçimde duyurmuş, ancak oturumun gündemini belirtmemişti. Özel oturumun gündem maddesinin ülke adının değiştirilmesi ve onaylanması olabileceği haberleri çıkmıştı. Ancak bu haberler doğrulanmadı.

Ülkenin adının resmi olarak değiştirileceğiyle ilgili hiçbir doğrulama yapılmasa da hükümette yer alan bazıları ve iktidardaki Bharatiya Janata Partisi, Bharat adının India'nın yerini alması gerektiğine dair imalarda bulundu.

Bharatiya Janata Partisi'nin ideolojik çatısı Rashtriya Swayamsevak Sangh, ülkenin adının Bharat olması için ısrar ediyor.

Hükümet sözcüsü ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

India ve Bharat isimlerinin tarihçesi nedir?

Her iki isim de 2 bin yıldan beri kullanılıyor.
Bharat adının kullanılmasını destekleyenler, ülkeye “India” adının İngiliz sömürgecilerin verdiğini söylese de tarihçiler, “India” adının sömürgecilik döneminin yüzyıllarca gerisine gittiğini kaydediyor.

India, adını Indus Nehri'nden alıyor. Bu nehre Sanskritçe'de Sindhu deniyor. Yunanistan kadar uzak diyarlardan gelen gezginler, Büyük İskender'in M.Ö.3'üncü yüzyılda başlattığı Hindistan seferinden önce bile Indus Nehri'nin güneydoğusundaki bölgeyi “India” olarak adlandırıyordu.

Eski Hint yazıtlarında geçen Bharat adı, India'dan da eski. Ancak bazı uzmanlar, coğrafi bölgeden çok sosyo-kültürel kimliği belirtme açısından Bharat adının kullanıldığını kaydediyor.