“Irkçılık Yapmadan Suriyeliler'i Geri Göndereceğiz’’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep ziyareti kapsamında 'Güneydoğu Hemşehri Buluşması'na katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada iktidarın Suriye politikasını eleştirdi

“Irkçılık Yapmadan Suriyeliler'i Geri Göndereceğiz’’
umhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'Güneydoğu Hemşehri Buluşmasına' katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gaziantep ziyareti kapsamında 'Güneydoğu Hemşehri Buluşması'na katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada iktidarın Suriye politikasını eleştirerek, “Suriye’ye niye girdik biz, ne kavgamız vardı? İktidara geldiğimizde ırkçılık yapmadan en geç 2 yıl içerisinde Suriyeliler'i kendi iradesiyle ülkelerine göndereceğiz’’ dedi.

Ülkede yaşanan ekonomik krizin vatandaşları derinden etkilediğine vurgu yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin siyasi istikrara ihtiyacı olduğunu belirterek, “6 lider bu ülkede demokrasi istiyoruz. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Bir devlet tek bir kişiye teslim edilemez. Dünyada bunun örneği yoktur. Devleti bir kişiye teslim etmek, yarın sabah ne olacağı belli değil demektir’’ diye konuştu.

Sanayi kenti Gaziantep’te işsizlik oranının her geçen gün arttığını belirten Kılıçdaroğlu, 2011’deki iç savaş sonrası 3 milyonu aşkın Suriyeli’nin Türkiye’ye gelmesini hükümetin yanlış dış politikalarına bağlayarak sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Gaziantep bu bölgenin en güçlü illerinden birisi. Sanayisi ve tarımı güçlü bunu da biliyorum. Sadece Gaziantep'te çok sayıda işsizin olduğunu biliyorum. 500 bini aşkın Suriyeli kardeşimiz var burada. Allah aşkına bana söyler misiniz, bu Suriye politikası yanlış mı doğru mu? Bizim Suriye ile ne kavgamız vardı? Niye Suriye'ye girdik biz? Emevi Camisi'nde 24 saatte namaz kılacaklardı. 24 saatte gireceklerdi. 3 milyon 600 bin Suriyeli geldi. Burada yaşayan Suriyeli sayısının 500 bin olduğu söyleniyor. Kimin ne yaptığı belli değil. Biz karnımızı doyurduk, şimdi onların karnını doyuracağız. Irkçılık yapmadan, onları kendi akrabamız olarak biliyoruz. Onları en geç 2 yıl içerisinde, onların iradesiyle Suriye'ye geri göndereceğiz. Hepsi gidecek, göndereceğiz."

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmalarının ardından partisine yeni katılan üyelere rozet taktı.

Orhan Erkılıç