İşitme Engellilerin Hayatını Kolaylaştırabilecek Gözlük

XRAI Glass adlı şirketin ürettiği gözlükler, takanların çevresindeki konuşmaları dinlemesini sağlıyor ve deşifresini de ya gözlüklerinde ya da akıllı telefon uygulamasında gösteriyor

İşitme Engellilerin Hayatını Kolaylaştırabilecek Gözlük

Josh ve Michael Kingsley ikiz kardeşler. Josh çocukken duyma hissini kaybetmiş. Şimdi Michael ve ailesiyle birlikte yaşıyor. Josh yeni tip gerçekliği arttırılmış gözlüklerin hayatı daha kolaylaştırdığını belirtiyor.

Michael Kingsley, “Josh gözlükleri ilk taktığında ve gözlükten görüntü görülmeye başladığında yüzünde bir bakış oldu, doğru ürünü aldığımızı söyleyen bir bakış” diyor.

Ürün XRAI Glass adlı şirketin. Bu gözlük Josh’ın çevresindeki konuşmaları gerçek zamanda okuyabilmesini sağlıyor.

Josh, “İlk defa taktığımda bence harikaydı” ifadesiyle memnuniyetini gösteriyor.

Yazılım, XRAI Glass’ı takanın çevresindeki konuşmaları dinlemesini sağlıyor ve deşifresini ya AR gözlüklerinde ya da akıllı telefon uygulamasında gösteriyor. Bu da Josh’a işte toplantıdayken yardımcı oluyor.

Michael Kinglsey Josh’ı kastederek “Toplantıda olduğunda ve 50-60 kişilik bir grup olduğunda ne olup bittiğini bilmiyor ve onlar da ona bire bir ilgi gösteremez. Yani gözlükleri takarak ya da telefonda altyazı özeliğini kullanarak gerçekten yapabildiği her şeyi değiştirdi” diyor.

Josh da Michael’ın bu sözlerine katıldığını vurguluyor.

XRAI Glass’ın kurucularından Paul Mealy, babasının engelli insanlara iş bulma çabalarını izleyerek büyüdüğünü belirtiyor.

Mealy, “Benim dikkate aldığım her zaman, bilgisayar ya da teknoloji kullanarak insanların kabiliyetlerinin arttırılmasına yardımcı olunacağına bahse girerim. Teknolojiyle bir nevi eşitleniyorlar. Teknoloji güzel eşitleyici” diyor.

Mealy, gözlüklerin sadece işitme engelliler için olmadığını belirtiyor. Bazı yabancı dillerin çevrilmesinde de kullanılabilir.

Kalabalık restoranlarda olanlar ya da sinema izlemek isteyenler için ya da çeşitli uygulamaları izlemek için de AR gözlüklerinin kullanışlı olduğu belirtiliyor.

Deana Mitchell