IBM Yeni Yapay Zeka ve Veri Platformu Watsonx'i Tanıttı

IBM, şirketlerin yapay zeka teknolojisini bünyelerine katmalarına yardımcı olmayı hedefleyen yeni yapay zeka ve veri platformu ‘watsonx'i bugün kamuoyuna tanıttı

IBM Yeni Yapay Zeka ve Veri Platformu Watsonx'i Tanıttı

IBM, şirketlerin yapay zeka teknolojisini bünyelerine katmalarına yardımcı olmayı hedefleyen yeni yapay zeka ve veri platformu ‘watsonx'i bugün kamuoyuna tanıttı.

Yeni yapay zeka platformunun tanıtımı, IBM'in Watson adlı yazılım programının bilgi yarışması Jeopardy'yi kazanarak dikkatleri üzerine toplamasından on yıl sonra gerçekleşti.

IBM, 10 yıl önce Watson'ın “öğrenebildiğini” ve insanların kullandığı dili işlemden geçirebildiğini kaydetmişti. Ancak o dönemde Watson'un maliyetinin çok yüksek olması, şirketlerin bu yazılıma erişimini zorlaştırıyordu.

IBM'in CEO'su Arvind Krishna, şirketin yıllık “Think” konferansı öncesinde Reuters haber ajansına, günümüzde büyük yapay zeka dil modellerinin uygulanma maliyetinin düşmesinin, başarı şansının yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Alphabet Destekli Anthropic'ten Yapay Zeka İçin 'Ahlaki Değer' Rehberi

Krishna, “Bir şeyin fiyatı 100 kat ucuzlarsa çok çok farklı bir cazibe uyandırır. Modeli oluşturmanın önündeki ilk bariyer yüksek, ama bunu bir kez başardığınızda, bu modeli yüz ya da bin farklı işe uyarlamanız çok kolay olur ve bu, uzman olmayanlar tarafından da yapılabilir” dedi.

Krishna, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda IBM'deki idari ofis işlerini azaltabileceğini söyledi ve “Bu, toplam istihdamın azalacağı anlamına gelmiyor” dedi. Medyada yer alan bazı haberler, IBM'in yapay zekanın yerini alacağı binlerce ofis işi için eleman alımlarını durduracağı yönündeydi.

IBM CEO'su, “Bu bize değer yaratan faaliyetlere çok daha fazla yatırım aktarma becerisi sunar. İşten çıkarılanlardan daha fazlasını işe aldık çünkü müşterilerimizden çok daha fazla talep olan alanlar için yeni elemanlar alıyoruz” dedi.

Krishna ayrıca IBM'in daha açık bir ekosistem benimsediğini, Hugging Face gibi açık kaynaklı yapay zeka yazılımı geliştirme şirketleriyle ortaklık amaçladığını söyledi.

IBM, şirketlerin watsonx platformunu yapay zeka modellerini eğitmek ve uygulamak, doğal dil kullanarak otomatik olarak kod üretmek, farklı büyük dil modellerini kimyasal oluşum ya da iklim değişikliği modelleri gibi farklı amaçlar için inşa etmek amacıyla kullanabileceklerini bildirdi.