''Maç Yeniden Başlıyor...''

Yurtdışı seçimlerin ikinci turu başladı . Seçim sürecini Kenan Kolat'a sorduk.

''Maç Yeniden Başlıyor...''

Berlin-

Kenan Kolat , 2'inci tur seçimleri devam ederken mikrofonlarımıza seçim sürecini değerlendirdi.CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat'a bu seçimlerin daha önceki seçimlerden farkı nedir? Sorusunu yöneltik.

Türkiye'de 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aralarında Almanya'da olduğu bazı ülkelerde ve seçim bölgelerinde oy verme işlemi, 20-24 Mayıs tarihlerinde 5 gün süreyle yapılacak. Yurt dışında yaşayan, 3 milyon 416 bin 150 seçmen, ilk turda yüzde 50 barajını aşamayarak ikinci tura kalan cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu arasında seçim yapmak üzere sandığa gidiyor

Yurtdışında 20 Mayıs itibarıyla başlayacak ikinci tur oy kullanma işlemi için ilk turda olduğu gibi farklı ülkelerde toplam 16 ilave sandık merkezi kuruldu.

Kenan Kolat kimdir?

1959 yılında İstanbul’da doğan şu anda Almanya’da hayatına devam eden Kenan Kolat, aktivist ve siyasetçidir. Ortaokul ve liseyi Özel St. Georg Avusturya Lisesi’nde okuyan Kolat, lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi’nin gemi inşaatı mühendisliği bölümünde başlamıştır. 1980 yılında Almanya’ya gelerek diplomasını buradan almıştır.

Almanya'da Türk toplumunun haklarını savunmak için uzun yıllardır çalışan Kolat, birçok sivil toplum örgütünün kuruluşuna destek olmuştur. İlk olarak Türkspor’un yönetim kurulunda görev almıştır. Kolat, daha sonra Berlin Türk Bilim ve Teknoloji Merkezi adlı öğrenci derneğinde başkanlığa başlamıştır. Buradaki görevini iki dönem sürdüren Kolat, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu’nun kuruluşunda yer almıştır. Kurumun açılışından bir yıl sonra ise genel sekreterlik yapmaya başlamıştır. Almanya Türk Toplumu (Türkisch-Deutsche Gemeinde zu Berlin e.V.) isimli sivil toplum kuruluşunun 16 yıl yönetim kurulunda yer alan Kolat, bunun 10 yılı başkanlık görevini üstlenmiştir. Ayrıca Berlin Göç Konseyi’nin kurucuları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte şimdiye kadar Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) mahalle, ilçe ve eyalet yönetim kurulu üyeliklerinde de bulunmuştur. Kısa dönem ise parti meclisi üyeliği yapmıştır.