Gazetecilerin Gözaltı Haberine Tepkiler Devam Ediyor.

Sabah Gazetesi Almanya temsilcisi ve Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü, Alman polisince gözaltına alınması sonrası tepkiler büyüyor.

Gazetecilerin  Gözaltı  Haberine  Tepkiler Devam Ediyor.
Arşiv foto

İstanbul-

Sabah Gazetesi Almanya temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay, Alman polisi tarafından gözaltına alınması Türkiye'de büyük infial yaratmıştı.İstanbul birçok basın örgütleri konu ile alakalı basın bildirileri yayınladı.

Medya Derneği basın bildirisinde  şunlara yer verildi.

Turkuvaz Medya Grubu’nun Almanya bürosu temsilcileri deneyimli gazeteciler İsmail Erel ve Cemil Albay’ın 17 Mayıs 2023, sabah 06.00’da Alman polisi tarafından hukuksuz bir şekilde göz altına alınmaları, kullandıkları telefonların ve bilgisayarların gasp edilmeleri, evrensel bir değer olan ‘Basın ve İfade Özgürlüğü’ açısından kabul edilemez bir hadisedir.
Rutin mesleki faaliyetlerini yapmaktan başka bir faaliyeti olmayan gazetecilerin göz altına alınmaları sonrası aileleri ve çalıştıkları kurumla irtibat kurmaları ve durumlarıyla ilgili bilgi vermelerinin engellenmesi, yaşananların vahametini daha da artırmıştır.
Almanya gibi demokratik ve Basın ve İfade Özgürlüğü’ne saygılı olduğu varsayılan bir ülkedeki bu gelişmenin, gazeteci arkadaşlarımızın serbest bırakılması ile neticelenmesi sevindiricidir. Ancak, göz altı sürecinde Alman makamlarının iki gazetecinin durumuyla alakalı ayrıntılı bilgi vermemesinin, aileleri ve meslektaşlarının endişelerine sebebiyet vermesi, not edilmiştir.
Almanya, Basın özgürlüğüne saygı duyarak, gazetecilere yönelik bu hasmane ve keyfi tutumundan ve FETÖ terör örgütü hakkında haber yaptıkları gerekçesiyle gazetecilere gözdağı vermekten bir an önce vazgeçmelidir.
Evrensel kuralları ihlal eden Alman makamlarını, Basın ve İfade Özgürlüğü ve temel insan hakları konusunda daha hassas davranmaya ve gazeteci arkadaşlarımızdan ve kurumlarından özür dilemeye davet ediyoruz.
Medya Derneği olarak, şiddetle kınadığımız bu gelişmeleri bütün uluslararası platformlarda gündeme getirecek ve sonuna kadar takipçisi olacağız.

UYGAD’dan  Gazetecilere Gözaltı Uygulamasına Sert Tepkisinde Şu Açıklamalar Yapıldı.

Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği’nden (UYGAD) yapılan açıklamada,FETÖ’nün  asılsız ihbarı, polisin hukuksuz gözaltı ve gazetecilik faaliyetinin engellemesi, yıldırma ile sindirme uygulamasının takipçisi olunacağı belirterek “Almanya’dan özür bekliyoruz ”denildi.

UYGAD’ın açıklaması şöyle;Türkiye’de Gezi Parkı olayları,17-25 Aralık,7 Şubat MİT Kumpası ve 15 Temmuz kanlı darbe girişimlerinde bulunan FETÖ,operasyonlarını bu kez yurt dışından devam ettiriyor.Bunun farkındayız ve bilincindeyiz.

FETÖ’nün Almanya'daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle,yine iki FETÖ mensubunun asılsız ihbarıyla Alman polisi tarafından hedef alınan meslektaşlarımız İsmail Erel ile Cemil Albay'ın evlerinde ve Sabah gazetesinin Avrupa ofisinde aramalar gerçekleştirilmesi kabul edilebilir bir davranış değildir.

Demokrasiyle, insan haklarıyla bağdaştırılamayacak bu tutum, her fırsatta dünyaya basın ile ifade özgürlüğü dersi vermeye kalkan Almanya'nın gerçek yüzünü de ortaya çıkarmıştır.

UYGAD olarak bu menfur eylemi en şiddetli şekliyle kınıyoruz.Görevlerini layıkı ile yerine getiren meslektaşlarımıza yapılan bu anlamsız uygulama ve kasıtlı eylemden dolayı,Almanya'dan başta arkadaşlarımızın yanı sora,Türk basını adına özür beklediğimiz bildiriyoruz…

FETÖ üyelerinin yaptığı bu asılsız ve kasıtlı ihbar ile Alman İç İstihbarat Servisi’nin hukuksuz gözaltılarını,ayrıca gazetecilik faaliyetlerinin engelleme konusunun takipçisi olacağımızı önemle açıklıyoruz… 

Basın açıklamaları ile meslektaşlarının yanında olduklarını duyuran medya dernekleri basın özgürlüğünün önemine yer verdiler

Alman Basını ve siyaseti sessizliğini korurken, VOA haberi  temsilcisi  Cem Dalaman duyurdu.

Medya.Berlin konuyu ilk dakikalardan itibaren takip etmiş Sabah medya grubuna geçmiş olsun dileklerini  Gazeteci İsmail Erel'i arayan Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Ekşi ile ulaştırmıştır.
Almanya'daki Türk-Alman Basın derneklerinin sessizliğini ise anlam veremeyen genel yayın yönetmeni Mustafa Ekşi yaptığı açıklamada ;Basın Özgürlüğü, ifade özgürlüğünün teminatı anayasal bir haktır ve korunmaktadır.Gazetecilerin hukuk karşısında haklı oldukları muhakkak anlaşılacaktır.Meslektaşlarımıza geçmiş olsun açıklamasında bulundu.

Basın Özgürlüğü  Hakkında...

Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı  Dr.Ömer Egeliği

Medya.Berlin, Metalink.tv ortaklığı ile   Basın özgürlüğü kapsamında Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı  Dr.Ömer Egeliği ile yaşanan skandal gözaltılar  öncesi yapılan programda fikir özgürlüğü ve gazeteciliğin hukuktaki karşılığı konuşulmuştu