Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65’e çıkardı

Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erkan, 2023 enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 tahminini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkardıklarını duyurdu. Erkan ayrıca, “2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörüyoruz” dedi

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 65’e çıkardı
Merkez Bankası Başkanı Erkan bugün Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2023 ve 2024 enflasyon tahminlerini yukarı yönlü güncelledi.

Ankara’da bugün Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, 2023 enflasyon tahminini yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 tahminini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkardıklarını duyurdu.

Ekim ayının son haftası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 2024 yılı sonu enflasyon beklenti ortalaması yüzde 40,9 idi.

TCMB 2025 yılına ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e düşürdü.

Erkan: “2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörüyoruz”

Merkez Bankası Başkanı, daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de söylediği gibi enflasyonun 2024 yılının ikinci yarısında düşmeye başlayacağını dile getirdi.

Gaye Erkan, “Kasım ayında doğalgaz tüketiminin artmasıyla birlikte, hanelerin, bedelsiz kullanım sınırını aşacağını öngörüyoruz. Bu durum, enflasyonda yukarı yönlü mekanik bir etki oluşturarak, aylık enflasyonun Kasım ayında geçici olarak yükselmesine sebep olacaktır. 2024 yılı Ocak ayında ise, asgari ücret ayarlaması, fiyatları zamana bağlı belirlenen hizmet kalemlerindeki gelişmelerin ve otomatik vergi güncellemelerinin devreye girmesini bekliyoruz. 2024 yılı Mayıs ayında ise, doğalgaz kaynaklı baz etkileriyle yıllık enflasyonda tepe noktasının gerçekleşeceğini göreceğiz. 2024 yılının ikinci yarısında parasal sıkılaştırmanın birikimli etkilerinin de devreye girmesiyle güçlü ve sürekli bir dezenflasyon sürecinin başlayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, bütçe sunumunda, vergi düzenlemelerinde adalet, eşitlik, öngörülebilirlik ve şeffaflık ilkeleri dikkate alınarak, vergi tabanını genişletmek ve gönüllü uyumu arttırmak için çalışmalara devam edeceklerini söyledi.
İLGİLİ HABERLER

Mehmet Şimşek’in yeni vergi düzenlemesi nasıl yorumlandı?

TÜİK enflasyonunun öncü göstergesi olan İstanbul Ücretliler Endeksi’nde artış hızı yavaşladı

14 Mayıs sonrası yaz dönemindeki enflasyondaki beklentiler üzerindeki yükselişi, kur, akaryakıt fiyatları, vergi güncellemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma ile açıklayan Merkez Bankası Başkanı, “Eylül enflasyonu, ekimdeki yüksek frekanslı veriler ve tüm öncü göstergeler, söz konusu şokların enflasyona yansımasının büyük ölçüde tamamlandığına işaret etmektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı enflasyon oranını 3 Kasım Cuma günü açıklayacak.

Gaye Erkan’ın da işaret ettiği öncü göstergeler arasında olan İstanbul Ticaret Odası (İTO) dün aylık enflasyonu yüzde 3,69 yıllık enflasyonu ise yüzde 72,73 olarak duyurdu.

İTO’nun enflasyon verisi olarak kabul edilen İstanbul Ücretliler Endeksi geçtiğimiz ay yüzde 73,18 geçtiğimiz yıl Ekim ayında ise yüzde 108,77 olarak ölçülmüştü.

Eski ekonomi yönetimine parasal sıkılaştırmada “geciktiler” eleştirisi

Hafize Gaye Erkan sunumunda isim vermeden başta selefi Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu olmak üzere eski ekonomi yönetimini de eleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı, “Gelişmekte olan ülkeler arasında ise farklılaşan bir görünüm söz konusudur. Parasal sıkılaştırma sürecine erken başlamış ve küresel emtia şoklarından görece daha az etkilenmiş ülkeler enflasyonla mücadelede yol kat etmişken; diğer ülkelerde, enflasyon, hedeflerin belirgin olarak üzerinde kalmayı sürdürmüştür. Enflasyonun hedefin üzerinde seyrettiği gelişmiş ülkelerde parasal sıkılaştırma devam etmektedir” dedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Ekim ayı toplantısında politika faizini yüzde 35’e yükseltti.
İLGİLİ HABERLER

Merkez Bankası’nın beş ayda 26,5 puan faiz arttırması ne anlama geliyor?

Hilmi Hacaloğlu