Valilik kararıyla yasaklanan İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne yoğun güvenlik önlemleri damga vurdu

10. İstanbul Trans Onur Yürüyüşü'nün valilik kararıyla yasaklanması nedeniyle Taksim Meydanı polis barikatları ile kapatıldı ancak 6 farklı noktada yürüyüş yapıldı. Trans Onur Haftası kapsamında yapılan açıklamada, “Translar ayrımcı politikaların hedefi haline getirildi, yalnızlaştırıldı” denildi

Valilik kararıyla yasaklanan İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne yoğun güvenlik önlemleri damga vurdu
Taksim Meydanı ve çevresi polis barikatlarıyla kapatıldı.

İstanbul Valiliği’nin 10. İstanbul Trans Onur Haftası kapsamında Taksim’de düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü’nü yasaklama kararı sonrası Taksim Meydanı polis barikatları ile kapatıldı.

Polisin, yürüyüşleri engellemek için Taksim’in yanısıra Şişli ve Beşiktaş’ta da yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Yasak kararına rağmen LGBTİ+ örgütleri tarafından “Transları durduramazsınız” ifadeleriyle İstanbul’un altı farklı noktasında, farklı saatlerde yürüyüş çağrıları yapıldı. Yürüyüşlerde “Nefrete inat, yaşasın hayat”, “Trans cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. Yürüyüş komitesinin sosyal medya hesabından paylaşılan bilgiye göre, henüz yürüyüşler başlamadan iki kişi gözaltına alındı.

“Translar ayrımcı politikaların hedefi haline getirildi, yalnızlaştırıldı”

Trans Onur Haftası kapsamında yapılan yazılı açıklamada, “Geleceksizliğe, ekonomik çıkmaza sürüklediğiniz, yaşam haklarını ellerinden aldığınız translarız, buradayız, her yerdeyiz” ifadeleri kullanıldı. Nefret cinayetleri sonucu hayatını kaybeden ve intihar eden transların isimlerinin okunduğu açıklamada, “Her fırsatta trans kimlikleri yüzünden ayrımcı politikaların hedefi haline getirilen, yaşamları değersiz kılınan, yalnızlaştırılan, dayanışmaları engellenen, evleri, işleri ellerinden alınan, sözde aile politikalarıyla toplumun dışına itilmeye çalışılan translarız! Buradayız!” denildi.

Yürüyüşlerin, Türkiye’de ezilen, hak arayan, nefrete maruz kalan herkes için ve tüm LGBTİ’ler için yapıldığı vurgulanan açıklama şöyle sonlandırıldı:

"Bizden çaldıklarınız için ve yaşamlarımız için buradayız! 11 yıl önce tam da bugün Gezi’de 4. Trans Onur Yürüyüşü’nde birlikteydik. O zaman da failin devlet olduğunu biliyorduk, bugün de biliyoruz. Yaşamlarımızdan, hayatlarımızdan, varoluşlarımızdan vazgeçmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

DEM Parti İstanbul Milletvekilleri Özgül Saki ve Kezban Konukçu, Haliç’teki Atatürk Köprüsü’ne LGBTİ+ bayrağı astı.
DEM Parti İstanbul Milletvekilleri Özgül Saki ve Kezban Konukçu, Haliç’teki Atatürk Köprüsü’ne LGBTİ+ bayrağı astı.

LGBTİ+’ların 10. Trans Onur Yürüyüşü'ne destek çağrısına karşılık veren DEM Parti İstanbul milletvekilleri Özgül Saki ve Kezban Konukçu, Haliç’teki Atatürk Köprüsü’ne LGBTİ+ bayrağı astı.

DEM Partili vekiller, “Ezilen tüm kesimlere çağrıda bulunuyoruz. Bu faşist iktidardan ancak tüm ezilenlerin, LGBTİ+’ların, Kürt halkının ortak mücadelesiyle kurtulabileceğiz. Yaşasın dayanışmamız” diye konuştu.

Her yıl Haziran ayında düzenlenen İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne 2015’ten bu yana izin verilmiyor.

Umut Çolak