Napolyon'un Şapkası Fransa'daki Açık Artırmada Rekor Fiyata Satıldı

Napolyon'un Şapkası Fransa'daki Açık Artırmada Rekor Fiyata Satıldı
Fransız İmparatoru I. Napolyon'un Jean-Louis Noisiez Koleksiyonu'ndan giydiği kırmızı, beyaz ve mavi kokartlı siyah çift boynuzlu şapka, 6 Kasım 2023'te Paris'teki Osenat müzayede evinde açık artırma satışı öncesinde sergileniyor.

Müzayede evi, Fransa imparatoru iken Napolyon Bonapart'a ait olan bir şapkanın, Pazar günü Fransa'da düzenlenen bir müzayedede yaklaşık iki milyon avroluk rekor bir fiyata satıldığını söyledi.

1,932 milyon avroya (2,1 milyon dolar) satıldı; bu, aynı müzayede evinin 2014 yılında Güney Koreli bir işadamı tarafından satın alınan 1,884 milyon avroluk Napolyon şapkası rekorunu kırdı.

Bicorne olarak bilinen şapkanın Napolyon'un alamet-i farikası renklerinde (siyah, Fransız bayrağının amblemi olarak mavi-beyaz-kırmızı) olduğunu ve "dünya çapındaki" koleksiyoncuların ilgisini çektiğini söyleyen müzayedeci Osenat, bu şapkanın kimliğini veya kimliğini vermeyi reddetti. nihai alıcının uyruğu.

En son, geçen yıl ölen işadamı Jean-Louis Noisiez'e aitti.

Noisiez koleksiyonundaki diğer Napolyon hatıra eşyaları da blokta yer aldı; bunlar arasında Legion of Honor madalyası ve Napolyon'a ait bir çift gümüş mahmuz da vardı.

Merkezi Paris'in güneyindeki Fontainebleau'da bulunan müzayede evi, şapkanın tüm masraflar dahil nihai fiyatının 600.000 ila 800.000 avro arasındaki tahminin iki katından fazla, rezerv fiyatının ise neredeyse dört katı olduğunu söyledi.

Napolyon'un 15 yıl boyunca toplam 120 civarında şapkaya sahip olduğuna inanılıyor ve bunların çoğu artık kayıp.

Müzayede evi uzmanı Jean-Pierre Osenat satış öncesinde AFP'ye verdiği demeçte, "Şapkanın kendisi imparatorun imajını temsil ediyordu."

'Romantik'

Müzayede evine göre Napolyon bu özel şapkayı imparatorluğunun ortalarına doğru takmıştı.

O zamanın çoğu subayının aksine, Napolyon şapkasını yan takıyordu, bu da ona savaşta birlikleri tarafından kolayca tanınabilecek farklı bir siluet veriyordu.

Napolyon, Fransız Devrimi sırasında ön plana çıktı ve devrimci savaşların önemli bir figürü haline geldi.

Cumhuriyetin ilk konsülü olarak görev yaptı ve 1804'te kendisini imparator olarak taçlandırdı.

Waterloo'da İngiliz ve Prusya kuvvetlerine karşı savaşı kaybettikten sonra 1815'te sürgüne gönderildi.

1821'de Atlantik Okyanusu'ndaki Saint Helena adasında öldü.

Pazar günkü şapka satışı, Napolyon hakkındaki biyografik filmin dünya çapında sinemalara ulaşmasından sadece birkaç gün önce gerçekleşti.

Ridley Scott'ın yönettiği film, Avrupa çapında büyük ölçekli savaşları konu alıyor ama aynı zamanda karısı Josephine ile olan karmaşık ilişkisini de anlatıyor.

Filmde Napolyon'u canlandıran Joaquin Phoenix, merhum imparator hakkında "sosyal açıdan tuhaf" ama aynı zamanda "romantik" biri olduğunu söyledi.

Phoenix, AFP'ye verdiği bir röportajda Napolyon'un "milyonlarca insanın ölümünden de sorumlu olması" dışında "neredeyse sevecen bir yanı" olduğunu söyledi.

Film için yapılan araştırmalar, yüzyıllar boyunca ortaya çıkan çok farklı anlatılar nedeniyle karmaşık hale geldi.

Napolyon'un nasıl yediği ve içtiği gibi ayrıntılar aracılığıyla "bilgiden çok ilham" bulmaya ilgi duyduğunu söyleyen Phoenix, "Pek çok şey hakkında net bir cevap almak çok zor" dedi.