Türkiye'de fırtına 9 ölü bıraktı, kargo gemisi battı, 11 kayıp

Türkiye'de fırtına 9 ölü bıraktı, kargo gemisi battı, 11 kayıp Ülkenin kuzeybatısını vuran şiddetli fırtınalar, başka bir kargo gemisinin parçalanması ve bir hapishanenin boşaltılması da dahil olmak üzere geniş çapta hasara ve aksamaya yol açtı.

Türkiye'de fırtına 9 ölü bıraktı, kargo gemisi battı, 11 kayıp

Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şiddetli fırtınalar ve sel nedeniyle Türkiye genelinde dokuz kişinin öldüğünü söyledi; bunların arasında bir kargo gemisinin Türkiye'nin Karadeniz kıyısı açıklarında batması sonucu hayatını kaybeden bir denizci de var. Diğer 11 mürettebat üyesinin de kayıp olduğu bildirildi.

Türk bayraklı Kafkametler gemisi, İstanbul'un yaklaşık 200 kilometre doğusundaki Ereğli ilçesi açıklarında limanın dışındaki bir dalgakırana çarparak Pazar günü battı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Türkiye'nin batı limanı İzmir'e giden geminin batmadan önce birkaç kez mendireğe çarptığını söyledi.

Şiddetli hava koşulları nedeniyle arama-kurtarma çalışmaları birkaç saat gecikti. Ancak Uraloğlu, durum hafifledikçe kurtarıcıların Pazartesi günü geminin aşçısının cesedini bulduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ereğli'de etkili olan fırtınada en az 3 kişinin hayatını kaybettiğini, Diyarbakır ve Batman'da ise şiddetli yağışların neden olduğu sel sularının sürüklenmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Kurbanlar arasında bir büyükanne ve onun üç torunu da vardı. Yaklaşık 50 kişi yaralandı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü, Kamerun bayraklı Pallada adlı kargo gemisinin Ereğli açıklarında 5 metrelik dalgalarla karaya oturmasının ardından ağır hava koşulları nedeniyle ikiye bölündüğünü söyledi. 13 mürettebatın tamamı güvenli bir şekilde kurtarıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, artan su seviyesi nedeniyle mahkumların Ereğli Cezaevi'nden çevre tesislere nakledildiğini söyledi.

Komşu Bulgaristan'da Pazar günü şiddetli rüzgarlar ve şiddetli yağmur ve kar, iki kişinin hayatına mal oldu ve elektrik kesintilerine yol açtı. Yetkililer Karadeniz'in Varna kentinde olağanüstü hal ilan etti.