NASA’dan UFO raporu: “Uzaylılar olduğuna dair kanıt yok”

NASA, “tanımlanamayan anormal fenomenler” üzerine yürüttüğü araştırmalarla ilgili raporunu yayınladı. Raporda, UFO araştırmalarında gelişmiş uydular dahil yeni teknolojilerin kullanılmasına ihtiyaç olduğuna vurgu yapılıyor

NASA’dan UFO raporu: “Uzaylılar olduğuna dair kanıt yok”
NASA, “tanımlanamayan anormal fenomenler” üzerine yürüttüğü araştırmalarla ilgili raporunu yayınladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), “tanımlanamayan anormal fenomenler” (UAP) üzerine yürüttüğü araştırmalarla ilgili raporunu yayınladı. Raporda, “tanımlanamayan uçan objeler”, yani UFO araştırmalarını da kapsayan çalışmalarda gelişmiş uydular dahil yeni teknolojilerin kullanılmasına ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapılıyor.

NASA’nın UAP araştırmaları ekibine yeni bir direktör atandığı bilgisi de paylaşıldı ancak çalışmayı yürüten ekibin karşılaştığı taciz ve tehditlerin ardından, koruma amaçlı olarak yeni direktörün kimliği açıklanmadı.

Geçen yıl başlatılan ve 100 bin doların altında bir maliyeti olan UAP araştırmalarında incelenen olayların çoğunlukla hava koşulları, uçaklar, balonlar ve insansız hava araçlarıyla ilgili olduğu sonucuna varıldı.

Kurumun bir yıl süren bağımsız çalışmasının ardından bugün yayınlanan 33 sayfalık raporda, UFO araştırmalarında veri toplamanın önünde engeller olduğu yönündeki algının değişmesi gerektiği ve bu hususta NASA’nın araştırmalarının olumlu sonuç vereceği görüşü paylaşıldı.

UFO konusunda açık ve şeffaf bir araştırma yürütme vaadinde bulunan NASA Başkanı Bill Nelson, “Tanımlanamayan anormal fenomenlerle ilgili diyaloğu sansasyonelizmden bilime çevirmek istiyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

ABD Kongresi’nde tarihi UFO oturumu: Eski istihbarat yetkilisinden iddialar

Raporda, gökyüzünde gözlemlenen tanımlanamayan anormal fenomenlerin (UAP) “uzaylılar” olduğunu gösteren bir kanıta rastlanmadığının altı çizilirken, Nelson bir taraftan da milyarlarca galaksinin yer aldığı evrende Dünya’dan başka yerlerde de yaşam olabileceği görüşünü savundu.

Raporun yayınlanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nelson, “Bana sorarsanız, evrende öyle geniş bir yaşam var ki bunun ne kadar büyük olduğunu kavramam benim için çok zor” dedi.

Nelson, ABD ya da diğer ülkelerin hükümetlerinin uzaylıları ya da uzay araçlarını gizleyip gizlemediği yönündeki soruya ise, “Bana kanıt gösterin” şeklinde yanıt verdi.

NASA yetkilileri, tanımlanamayan objelerle ilgili doğrudan bir çalışma yürütmediklerini ancak Dünya’nın etrafında dönen bir uzay aracıyla gözlem ve incelemeler yaptıklarını beirtiyor.

NASA’nın 16 üyeden oluşan ekibinin raporunda, yapay zeka ve yapay öğrenmenin UFO’lar dahil tüm tanımlanamayan fenomenlerle ilgili çalışmalar için elzem olduğuna vurgu yapılıyor.

NASA yetkilisi Dan Evans da, UAP araştırmaları yürüten ekibin yeni direktörünün kimliğinin gizli tutulmasıyla ilgili açıklama yaparak, “Bilimin bağımsız olması gerekir, yeni direktörümüzün ismini açıklamama nedenlerinden biri de budur. Bilimin gerçek, titiz ve rasyonel bir süreçten geçmesi gerekir ve bunu yapabilmek için de düşünce özgürlüğü gerekir” dedi.

NASA ekibinin çok gizli resmi belgelere erişim sağlamadığı, bunun yerine, gökyüzündeki tanımlanamayan fenomenleri üzerinde doğrudan inceleme yaptığı belirtiliyor.