Orta Afrika ülkesi Gabon’da askeri darbe girişimi

Gabon'da bir grup üst düzey subay, Devlet Başkanı Ali Bongo'nun üçüncü bir dönem daha seçimi kazandığını açıklamasından dakikalar sonra iktidarı ele geçirdiğini açıkladı. Haftasonu yapılan seçimi kazandığı açıklanan Bongo'nun nerede olduğu bilinmiyor

Orta Afrika ülkesi Gabon’da askeri darbe girişimi

Gabon'da bir grup üst düzey subay, Devlet Başkanı Ali Bongo'nun üçüncü bir dönem daha seçimi kazandığını açıklamasından dakikalar sonra iktidarı ele geçirdiğini açıkladı.

Subaylar Gabon 24 televizyon kanalına yaptıkları açıklamada, tüm Gabon güvenlik ve savunma güçlerini temsil ettiklerini söyleyerek, seçim sonuçlarının iptal edildiğini, tüm sınırların bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını ve devlet kurumlarının feshedildiğini dile getirdiler.

Askerler kendilerini "Geçiş ve Kurumların Restorasyonu Komitesi" üyeleri olarak tanıttı. Feshedildiğini ilan ettikleri devlet kurumları arasında hükümet, senato, ulusal meclis, anayasa mahkemesi ve seçim kurumu bulunuyor.

Bongo’nun nerede olduğu bilinmiyor

Reuters haber ajansı, 50 yıldır petrol zengini ülkeyi yöneten Bongo’nun görevden alındığını duyuran açıklamanın ardından başkent Libreville'de silah seslerinin duyulduğunu aktardı.

Petrol üreticisi OPEC'in üyesi olan Gabon hükümetinden hemen bir yorum gelmedi ve en son Cumartesi günü yapılan seçimde oyunu kullanırken görülen Bongo'nun nerede olduğu bilinmiyor.

General Abdurrahman Tiani bugün Nijer devlet televizyonuna çıktı. Burada Ulusal İç Güvenlik Konseyi'nin başkanı olduğu ilan edildi.
İLGİLİ HABERLER

Nijer'de askeri konsey Taini'yi başkan ilan etti

Fransa yakından takip ediyor

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, eski sömürgesi olan Gabon'daki durumu yakından takip ettiklerini söyledi.

Başarılı olması halinde darbe, 2020'den bu yana Batı ve Orta Afrika'da gerçekleşen sekizinci darbe olacak. Nijer'deki son darbe Temmuz ayında gerçekleşmişti. Mali, Gine, Burkina Faso ve Çad'da da askerler iktidarı ele geçirdi.

Bongo'nun ailesi 56 yıldır petrol üreticisi olan ancak yoksul bir ülkeyi yönetiyor. Muhalifleri, petrol ve diğer zenginlikleri üçte biri yoksulluk içinde yaşayan yaklaşık 2 milyon 300 bin nüfusa yönlendirmek için çok az şey yaptığını söylüyor.

Darbe girişimi AB savunma bakanlarının gündeminde

Bu arada, AB Dış Politika Yüksel Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği savunma bakanlarının Gabon'daki durumu görüşeceklerini söyledi.

İspanya'nın Toledo kentinde yapılan AB savunma bakanları toplantısında konuşan Borrell, "Eğer bu doğrulanırsa, bu tüm bölgede istikrarsızlığı arttıran bir başka askeri darbe olacaktır" dedi.

Bongo'nun oyların yüzde 64'ünü aldığı açıklanmıştı

Gabon'da haftasonu yapılan ve Ali Bongo'nun 18 rakibine karşı üçüncü bir dönem için yarıştığı başkanlık, parlamento ve yasama seçimlerinin ardından huzursuzluk çıkmasından endişe ediliyordu.

Seçimde uluslararası gözlemcilerin eksikliği, bazı yabancı yayınların askıya alınması ve yetkililerin internet hizmetini kesme ve seçimden sonra ülke çapında gece sokağa çıkma yasağı uygulama kararı, seçim sürecinin şeffaflığı konusunda endişelere yol açmıştı.

Gabon seçim merkezi, Bongo'nun oyların yüzde 64,27'sini alarak seçimi kazandığını, en büyük rakibi Albert Ondo Ossa'nın ise oylarun yüzde 30,77’sini aldığını duyurmuştu.

64 yaşındaki Bongo, 2009 yılında babası Omar'ın yerine cumhurbaşkanı olmuş ve 2016 yılında tartışmalı bir seçimle yeniden seçilmişti.