“Ortadoğu’daki füze saldırıları bölgesel çatışma riskini arttırıyor”

Reuters haber ajansı Cumartesi günü Ortadoğu genelindeki füze saldırılarına dikkat çekerek bölgesel çatışma riskinin arttığını kaydeden bir habere yer verdi

“Ortadoğu’daki füze saldırıları bölgesel çatışma riskini arttırıyor”
Şam'daki saldırıda Devrim Muhafızları'nın beş üyesi yaşamını yitirmişti

Reuters haber ajansı Cumartesi günü Ortadoğu genelindeki füze saldırılarına dikkat çekerek bölgesel çatışma riskinin arttığını kaydeden bir habere yer verdi.

Cumartesi günü Suriye, Lübnan, Irak ve Yemen’de füze saldırıları gerçekleşmişti.

Ajans haberinde bu saldırıların İran ve müttefiklerinin İsrail ve ABD’yle çatışma riskini arttırdığını kaydediyor.

İran, Şam’da bir eve düzenlenen füze saldırısında Devrim Muhafızları’nın beş üyesinin yaşamını yitirdiğini belirtmiş, olaydan İsrail’i sorumlu tutmuş ve bunun yanıtsız kalmayacağını kaydetmişti.

Lübnan’da güvenlik yetkilileri İsrail saldırısında bir Hizbullah üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Lübnan’da yetkililer Pazar günü de iki Hizbullah üyesinin İsrail’in insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda yaşamını yitirdiğini belirttiler.

Irak’ta İran’ın desteklediği militanların ABD güçlerini hedef aldığı, hava üssüne düzenledikleri roket saldırısında bir Iraklı görevli yaralandı.

Bazı Amerikalı personelin travmatik beyin yaralanması yaşadığının değerlendirildiği açıklandı.

Amerika da Cumartesi günü Yemen’deki Husiler’i hedef aldığını açıkladı.

İsrail’in 1300 kişinin yaşamını yitirdiği Hamas’ın saldırısının ardından 7 Ekim’den bu yana yoğun bombardımana tuttuğu Gazze’de can kaybı sayısı 25 bini aştı.

Geçen zamanda İsrail Suriye’deki İran hedeflerini sürekli vurdu, İran’ın Suriye ve Irak’ta desteklediği gruplar da bu ülkelerdeki ABD hedeflerine saldırdı.

Husiler’in Kızıldeniz’de kargo gemilerine saldırması ABD ve İngiltere’nin Husi hedeflerini vurması Suudi Arabistan’da da endişeye neden olmuş durumda.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Husiler’in saldırısı ve Amerika’nın karşılık vermesinin Ortadoğu’da kontrolün kaybedilmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Prens Faysal bir Farhan Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada çok endişeli olduklarını söyledi, bölgede zor ve tehlikeli bir dönemin olduğuna vurgu yaptı ve gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.