Fas’ta depremin ardından zamana karşı yarış: Bazı köylere ulaşılamıyor

Uluslararası yardım ekipleri helikopter ve kamyonlarla Fas’ta depremden en çok etkilenen yerlere ulaşmaya çalışırken bazı depremzedeler üçüncü günde geceyi sokakta geçirdi. Depremde kültürel miras da hasar gördü

Fas’ta depremin ardından zamana karşı yarış: Bazı köylere ulaşılamıyor
Fas'ın Amizmiz kentinde depremde evi hasar gören bir çocuk, 10 Eylül 2023.

Uluslararası yardım ekipleri helikopter ve kamyonlarla Fas’ta depremden en çok etkilenen yerlere ulaşmaya çalışırken bazı depremzedeler üçüncü günde geceyi sokakta geçirdi.

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2100’ü geçti. Birleşmiş Milletler’e göre, 6,8 büyüklüğündeki depremden 300 bin kişi etkilendi.

Depremde 1400’ü ağır olmak üzere 2400 kişi yaralandı. En ağır kaybı, Yüksek Atlas Dağları’ndaki El Hauz bölgesinin verdiği belirtiliyor.

İspanya ve İngiltere'den arama-kurtarma ekipleri Marakeş'teki çalışmaları katılıyor.

Kültürel miras da hasar gördü

Fas'ta depremin kültürel mirasa verdiği hasar yeni yeni ortaya çıkıyor. Dünya Mirası listesinde yer alan Marakeş eski kentteki binalar de depremde hasar gördü.

Felakette hasar gören bir diğer yapı da depremin merkez üsüne yakın ücra bir noktada bulunan ve tarihsel açıdan önemli 12. yüzyıldan kalma Tinmel Camii.

Fas'ta depremin ardından arama-kurtarma çalışmaları. Ekipler hayatını kaybeden bir kişinin cenazesini taşıyor, 10 Eylül 2023.
Fas'ta depremin ardından arama-kurtarma çalışmaları. Ekipler hayatını kaybeden bir kişinin cenazesini taşıyor, 10 Eylül 2023.

Dört ülkeden yardım kabul etti

Fas depremin ardından orduyu aktive etti ve arama-kurtarma ekiplerini güçlendireceğini açıkladı.

ABD ve Fransa dahil çok sayıda ülkeden yardım teklifi gitti ancak Fas yalnızca İspanya, Katar, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yardımını kabul ettiğini açıkladı.

Fas İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada sahadaki ihtiyaçların dikkatli bir şekilde değerlendirildiği ve bu gibi durumlarda “koordinasyon eksikliğinin ters tepebileceği” belirtildi.

Fas dört ülkeden yardım kabul edeceğini açıklasa da Şubat ayındaki depremlerin ardından Türkiye’nin yaptığı gibi uluslararası yardım talebinde bulunmadı.

Çin Kızılhaç Derneği'nden 200 bin dolarlık insani yardım

Çin devlet medyasına göre Çin Kızılhaç Derneği Fas Kızılay Derneği’ne 200 bin dolarlık acil insani yardım sağlayacak.

Reuters'ın haberine göre Çinli sağlık yetkilileri Fas’ta depremin ardından çalışmalara aktif bir şekilde katılıyor.

Çin devlet medyasında yer alan bir haberde, depremin ardından bir bebeğin dünyaya geldiği bildirildi.