Pakistan'da iki camiye düzenlenen saldırılarda en az 57 kişi öldü

Pakistan'da polis ve sağlık yetkilileri, Mevlit Kandili kutlamaları için kalabalıkların toplandığı iki camide meydana gelen patlamalarda en az 57 kişinin öldüğünü, 60'dan fazla kişinin yaralandığını bildirdi

Pakistan'da iki camiye düzenlenen saldırılarda en az 57 kişi öldü
Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan'da yerel sağlık yetkilisi Abdül Raşit, ilk patlamaya yol açan intihar saldırısında 52 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Pakistan'da polis ve sağlık yetkilileri, Mevlit Kandili kutlamaları için kalabalıkların toplandığı iki camide meydana gelen patlamalarda en az 57 kişinin öldüğünü, 60'dan fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Basında çıkan haberlerde patlamaların birinin meydana geldiği camide çok sayıda kişinin enkaz altında olduğu kaydedildi.

Patlamaların sorumluluğunu üstlenen henüz olmadı. Pakistan'da son dönemde artan militan saldırıları, Ocak ayında yapılması beklenen genel seçimlerden önce güvenlik güçlerinin işini zorlaştırıyor.

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan'da yerel sağlık yetkilisi Abdül Raşit, ilk patlamaya yol açan intihar saldırısında 52 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Polis yetkilisi Münir Ahmed de “İntihar saldırganı Medine Camisi yakınındaki bir polis aracının yakında üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi” dedi.

Kuzeybatıdaki komşu bölge Hayber Pahtunhva'da meydana gelen ikinci patlamada da beş kişi can verdi. Geo News televizyon kanalı, patlama nedeniyle caminin çatısının çöktüğünü, enkaz altında 30 ila 40 kişinin bulunduğunu bildirdi.

Hem Belucistan hem de Hayber Pahtunhva, Afganistan'a komşu. Bu bölgeler son yıllarda Pakistan'da hükümeti devirmek ve kendi şeriat anlayışlarını getirmeyi amaçlayan İslamcı militanların saldırılarının hedefi oldu.

Belucistan'daki son saldırı, son yıllarda İslamcı militanların genellikle güvenlik kuvvetlerini hedef alması nedeniyle sivillere yönelik olağandışı bir eylem olarak algılandı.

Televizyon ekranlarına yansıyan görüntüler, patlama sonrasında yaralıların ambulanslara taşınmasına yüzlerce kişinin yardım ettiğini gösteriyor. En az 58 kişinin yaralandığını kaydeden yerel sağlık yetkilisi Abdül Raşit, ölü sayısının yaralıların birçoğunun durumunun ağır olması nedeniyle artacağı uyarısında bulundu.

Pakistan'da İslamcı militanların saldırıları, hükümet ve aşırılık yanlısı Sünni İslamcı grupların çatı örgütü Tahrik-i Taleban Pakistan (Pakistan Talebanı) arasındaki ateşkes anlaşmasının bozulması sonucu 2022'den bu yana hızla arttı.

2007 yılında kurulan ve Pakistan'da şimdiye kadarki en kanlı saldırılardan bazılarını düzenleyen Tahrik-i Taleban Pakistan, bugünkü saldırıların sorumluluğunu reddetti.

Temmuz ayında Hayber Pahtunhva'da dini bir siyasi partinin toplantısı sırasında düzenlenen intihar saldırısında da 40'tan fazla kişi yaşamını yitirmişti.