Paris’te çiftçilerin öfkesi Louvre’da: Mona Lisa tablosuna çorba fırlatıldı

Fransa’nın başkenti Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa tablosuna çorba fırlatıldı. Dünyaca eseri koruyan camın yüzeyi çorbayla kaplandı. Protestocular sürdürülebilir gıda sistemini savunan sloganlar attı

Paris’te çiftçilerin öfkesi Louvre’da: Mona Lisa tablosuna çorba fırlatıldı
Kendilerini internet üzerinde "Gıda karşı atağı" olarak tanıtan aktivistler Paris'deki Louvre Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa tablosunu koruyan cama çorba fırlattı

Fransa’nın başkenti Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa tablosuna çorba fırlatıldı. Dünyaca eseri koruyan camın yüzeyi çorbayla kaplandı. Protestocular sürdürülebilir gıda sistemini savunan sloganlar attı.

Protesto, Fransız çiftçilerin düşük ücretler dahil olmak üzere çeşitli sorunlarını protesto ettiği bir dönemde yaşandı. Mona Lisa’yı koruyan cama çorba fırlatılma anı, sosyal medyada yayınlanan bir video ile paylaşıldı. Protestocuların “En önemli şey nedir?” “Sanat mı, sağlıklı ve sürdürülebilir gıda hakkı mı” dedikleri duyuldu. Protestoda, “tarım sistemi hasta, çiftçiler ölüyor” sloganları da duyuldu.

Protestonun ardından müze çalışanları Mona Lisa’nın bulunduğu cam panelin önüne siyah panolar yerleştirdi ve ziyaretçilerden eserin sergilendiği odayı boşaltmalarını istedi.

Fransız polisi olayın ardından iki kişinin tutuklandığını söyledi. Kendilerine internet üzerinde Food Riposte (Gıda karşı atağı) adlı grup, Fransız Hükümeti’nin sağlıklı gıdaya erişimini sağlamak için iklim taahhütlerini ihlal ettiğini, çiftçilere destek sağlamadığını savunuyor.

Fransa’nın birçok kentinde çiftçiler son haftalarda protestolar düzenliyor, traktörleriyle yolları kapatıyor ve devlet dairelerinin kaplarına pis kokan tarımsal atıklar bırakıyor.

Fransız hükümeti Cuma günü tarım araçlarına yönelik dizel yakıt vergilerinin aşamalı olarak Soner devrilmesi dahil bir dizi önemi açıkladı. Ancak çiftçiler taleplerinin tam olarak karşılanmadığını bildirdi. Bazı çiftçiler, Pazartesi gününden itibaren başkente giden ana yolları kapatmak için Paris’te toplanacaklarını duyurdu.