Pençe-Kilit Harekâtı Bölgesinde PKK’ya ait son yılların en büyük cephaneliği ele geçirildi

Türkiye’nin PKK’ya karşı Irak Kürt bölgesinde 17 Nisan 2022’den beri yürüttüğü Pençe-Kilit Harekatı’nın sürdüğü bölgede, kullanılmamış 467 Kalaşnikof tüfek ele geçirildi. Bir mağarada bulunan silah ve mühimmatlar, son yıllarda tek seferde ele geçirilen en büyük cephanelik olarak kayıtlara geçti

Pençe-Kilit Harekâtı Bölgesinde PKK’ya ait son yılların en büyük cephaneliği ele geçirildi
Operasyonda 467 adet Kalaşnikof ele geçirildi.

Türkiye’nin PKK’ya karşı Irak Kürt bölgesinde 17 Nisan 2022’den beri yürüttüğü Pençe-Kilit Harekatı’nın sürdüğü bölgede, kullanılmamış 467 Kalaşnikof tüfek ele geçirildi. Bir mağarada bulunan silah ve mühimmatlar, son yıllarda tek seferde ele geçirilen en büyük cephanelik olarak kayıtlara geçti.

Daha önce sağ yakalanan bir PKK’lının verdiği bilgiler ışığında, Pençe-Kilit Harekâtı’nın sürdüğü yerlerden olan Zap bölgesinde, bir mağaraya operasyon düzenlendi. Komando birliklerinin girdiği mağarada yapılan aramada, 467 adet Kalaşnikof olarak bilinen AK-47 piyade tüfeği ele geçirildi.

Millî Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yakalanan silahların son yıllarda bir seferde ele geçen en büyük miktar olduğu vurgulandı. Mağarada bulunan diğer silah ve mühimmatlar açıklamada şöyle yer aldı:

-1 adet 7.62 mm PKMS makinalı tüfek,
- 56 adet RPG-7 anti personel mühimmatı,
- 314 adet el bombası,
- 2 adet PKMS makinalı tüfek yedek namlusu,
- 146 adet AK-47 piyade tüfeği şarjörü,
- 139 adet tahta dipçik.
- Çeşitli yaşam malzemesi

Pençe-Kilit Harekatının sürdüğü bölgede geçen hafta meydana gelen saldırılarda 12 asker hayatını kaybetmişti.

Ele geçirilen silahların kullanılmamış olması dikkat çekti.
Ele geçirilen silahların kullanılmamış olması dikkat çekti.

MSB’nin 30 Kasım 2023 tarihinde yaptığı bilgilendirme toplantısında, Pençe-Kilit operasyonunda şimdiye kadar 647 PKK’lının etkisiz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Değişik çaplarda toplam bin 391 silah ve 780 bin 57 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 515 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş, 812 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.”

Diyarbakır’da da büyük cephanelik yakalanmıştı

PKK’nın önceki yıllarda yakalanan en büyük cephaneliklerinden biri 20 Mart 2016’da Diyarbakır’da ele geçirilmişti. Hendek ve barikat operasyonlarının sürdüğü dönemde Bağlar İlçesinde bir binaya yapılan baskında, 10 Adet Roketatar, 440 adet roketatar mühimmatı, 81 adet uzun namlulu silah, 290 adet uzun namlulu silahlara ait şarjörler, 120 bin 070 adet bu silahlara ait mermi, 1 Tabanca ve bu tabancaya ait 2 adet şarjör, 90 adet El bombası, 22 adet 20 kg'lık bidonlar içerisinde yapılmış, el yapımı patlayıcı madde, 178 bin 475 kg patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme, 5 adet cep telefonu, 2 adet kamera, 2 adet tüfek dürbünü, 22 adet hücum yeleği, çok sayıda sağlık malzemesi ele geçirilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Milli Savunma Bakanı Güler: “59 terörist etkisiz hale getirildi”

Mahmut Bozarslan