DEM Parti İstanbul adayı belli oldu: Meral Danış Beştaş

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçenin belediye başkan adaylarını açıkladı. DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş

DEM Parti İstanbul adayı belli oldu: Meral Danış Beştaş
DEM Parti'nin yerel seçimlerle ilgili aday belirleme çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na göstereceği aday günlerdir tartışılan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), adayının Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş olacağını açıkladı. DEM Parti, Danış’ın eş başkanı olarak eski İzmir Milletvekili Murat Çepni’yi aday gösterdi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından DEM Parti’nin kimi aday göstereceği merak konusu oldu.

Parti yönetiminin yaptığı görüşmelerin ardından aralarında İstanbul’un da bulunduğu 16 büyükşehir, 40 il ve 3 ilçenin adayları açıklandı.

Bir basın toplantısı düzenleyen DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, önce 40 il ve 3 ilçenin adaylarını açıkladı. Doğan ardından büyükşehir belediyelerinin adaylarını duyurdu. İstanbul’u en son açıklayan Doğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş’ı aday gösterdi. Danış Beştaş’ı ‘resmi aday’ olarak tanımlayan DEM Parti, eş başkan olarak eski İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin adını duyurdu.

Doğan’ın açıkladığı Büyükşehir Belediyesi adayları şöyle:

Diyarbakır Ayşe Serra Bucak Küçük, Doğan Hatun; Mardin Devrim Demir, Ahmet Türk; Van Neslihan Şedal, Abdullah Zeydan; Bursa Kasım Yıldırım, Bilmez Erboğa; Antalya Kemal Bülbül, Nesibe Bahadır; Eskişehir Gamze Toprak, Suat Başaraner; Denizli Cevahir Kayar, Hanifi Yıldırım; Sakarya Engin Güleser, Emine Melis Tantan; Konya Gülbahar Gündüz, Bülent Kılıç; Samsun İnci Aydın, Hasan İlten; Ordu Zeynep Toptaş Yılmaz, Necmettin Durmuş; Trabzon Leyla Üzüm, Samedin Gündoğan, Kayseri Remziye Erener, İhsan Sarıyar; Kahramanmaraş Fatma Şıkyürek, Ali Ardıç; Malatya Sevim Şimşek Bayram, Abdulvahap Ekim.

DEM Parti her ne kadar her belediye için iki isim açıklasa da Türkiye’de eş başkanlık sistemi olmadığı için, resmi olarak tek kişi aday gösterilecek. Kürt siyasetinin partilerinin kazandığı belediyelerde eş başkanlık sistemi uygulanıyor. Eş başkanlar, resmi olarak belediye meclis üyesi olarak görev yapıyor.

VOA Türkçe’nin DEM Parti’den aldığı bilgilere göre, Ankara, İzmir, Adana, Mersin Büyükşehir Belediye başkanlığı gösterilecek adaylar için henüz karar verilmedi.

“Kaybettirmek ya da kazandırmak için değil kazanmak için iddialıyız”

Adayların isimlerini açıkladıktan sonra konuşmasına devam eden Doğan, “Kaybettirmek ya da kazandırmak için değil kazanmak için iddialıyız” dedi.

Kimseye rest çekmediklerini savunan Doğan, şunları söyledi: “Kaybettirmek ya da kazandırmak seçeneklerine sıkıştırılamayacak kadar tecrübeli ve güçlü bir siyasal hareketiz. Dün de öyleydik, bugün de öyleyiz. Kararlarımızı kimilerine rest ya da kimilerine jest olsun diye almıyoruz. Dolayısıyla kimseye rest çekmiyor, kimseye de jest yapmıyoruz.”

“Her şey oldukça açık ve son derece ilkeli ve şeffaf bir biçimde ortaya konuyor. Mücadele ve müzakere partisi olduğumuz gerçeğini hatırlatıyoruz. Diğer partiler kendilerine daha iyi hissetsin diye ya da daha kötü hissetsin diye değil. Bizim amacımız bu değil. Biz algı operasyonları ile yönlendirilebilecek bir parti değiliz” diyen Doğan, “Gözü kulağı, gönlü bizimle olanlarla olmayanları ayırt edecek kadar büyük bir deneyimden ve ağır bedellerden süzülüp gelen bir hareketiz. Bunları ayırt edecek gücümüzün olduğunun bilinmesini isterim” dedi.

Meral Danış Beştaş kimdir?

Diyarbakır Barosu’nda iki dönem yöneticilik ve baro başkan vekilliği yapan Danış Beştaş, 25 ve 26. dönemlerde Adana’dan, 27. dönemde Siirt’ten Milletvekili seçildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcılığı ve HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüten Danış Beştaş, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeliği yaptı.

Danış Beştaş, Anayasa Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Alt Komisyonu’nda katip üye olarak görev yaptı. HDP Grup Başkan Vekilliği görevini yürüten Danış Beştaş, son seçimlerde Yeşil Sol Parti’den Erzurum milletvekili seçildi. Danış Beştaş DEM Parti’de de grup başkan vekilliği yaptı.

Mahmut Bozarslan