Reuters ve AFP’nin Türkiye Büroları Greve Gidiyor

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Thomson Reuters ve AFP’nin Türkiye büroları grev sürecinde. VOA Türkçe’ye konuşan bir Reuters çalışanı, "Türkiye’de 2 yıldır çok yüksek enflasyon altında alım gücümüz eridi. İşveren teklifini güncellemezse 11 Mayıs’ta grev kaçınılmaz” dedi

Reuters ve AFP’nin Türkiye Büroları Greve Gidiyor

İSTANBUL - Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Thomson Reuters ve AFP’nin (Agence France Presse) Türkiye büroları grev sürecinde.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İş Kuleleri’nde bulunan Thomson Reuters işyerine yarın grev kararını asacak.


TGS ile Reuters daha önce iki kez toplu iş sözleşmesi imzaladı

TGS ile Thomson Reuters temsilcileri arasında Ocak ayında başlayan görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı.

VOA Türkçe’nin konuştuğu TGS yetkilisi, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün atadığı arabulucu ile yapılan görüşmelerin sonuç vermediğini, grev kararını astıktan sonra işverenin bir hafta içinde teklifle ilgili olumlu dönüş yapmaması halinde çok büyük ihtimalle Mayıs ayında greve gidileceğini söyledi.

"İşveren yüzde 25 artış öneriyor, biz yüzde 135 istiyoruz"

VOA Türkçe’ye konuşan bir Reuters çalışanı da, “İşverenin önerisi yüzde 25 artış, biz ise yüzde 135 istiyoruz. Bu dışarıdan bakınca çok yüksek gibi gelebilir. Ama Reuters bünyesi içinde çok düşük maaşlara çalışanlar var. Üstelik Türkiye’de 2 yıldır çok yüksek enflasyon altında alım gücümüz eridi. Biz anlaşmak istiyoruz ama işveren teklifini güncellemezse 11 Mayıs’ta grev kaçınılmaz” dedi.

Thomson Reuters ile TGS arasında ikinci dönem toplu iş sözleşmesi 1 Nisan 2021 yılında imzalandı. İki yıllık sözleşmenin süresi 1 Nisan’da doldu. Uluslararası haber ajansının Ankara ve İstanbul bürolarında toplu iş sözleşmesi kapsamında toplam 19 çalışanı bulunuyor.

AFP de grev kararı aldı

Benzer bir süreç Fransız haber ajansı AFP’de de yaşanıyor.

TGS, Thomson Reuters’la benzer tarihlerde masaya oturduğu AFP yönetimiyle yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden de uzlaşmazlıkla ayrıldı.

Yasal sürecin tamamlanmasının ardından Fransız haber ajansının İstanbul bürosunda çalışan 8 gazeteci Dünya Basın Özgürlüğü Günü olan 3 Mayıs’ta greve çıkacak.


TGS: “Türkiye’de çalışanları derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldık”

Geçtiğimiz Salı günü grev kararını kamuoyuna duyuran TGS Yönetim Kurulu, AFP yönetiminin Türkiye’deki enflasyon seviyesini dikkate almak istemediğini dile getirdi.

TGS yayınladığı yazılı açıklamada, “Geçtiğimiz hafta üç aydan fazladır devam eden müzakerelerde, Türkiye’de tüm çalışanları derinden etkileyen ekonomik krizi görmezden gelen, her ne kadar haberlerini yapıp tüm dünyaya duyursalar da gerçek enflasyon oranlarını konuşmak istemeyen bir yaklaşım ile karşı karşıya kaldık. Bu noktaya gelmemek için sendika olarak elimizden gelen tüm çabayı sarf etmemize rağmen maalesef aynı karşılığı bulamadık. AFP yönetimini çalışanlarının ücretlerini hak ettikleri seviyeye çekmeye ve bu süreci grev yaşanmadan bitirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BBC İstanbul ofisi de geçen yıl grevdeydi

Türkiye’de medya sektöründe uzun yıllar sonra ilk kez BBC’nin İstanbul ofisi greve yapmıştı.

14 Ocak 2022’de greve çıkan BBC Türkçe, BBC İzleme Servisi ve BBC Dünya Servisi Haber Dairesi’nin İstanbul ofis çalışanları 15 gün iş bırakmıştı.

Yapılan görüşmelerde yüzde 32 ücret artışında anlaşma sağlanınca toplu iş sözleşmesi imzalandı ve grev 29 Ocak 2022’de son buldu.