"Suriyeli Kardeşlerimizi En Geç 2 Yıl İçinde Yollayacağım”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri halinde Suriyeli sığınmacıları ülkelerine göndereceğini söyledi. Mersin mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, “Suriyeli kardeşlerimizi en geç 2 yıl içinde kendi ülkelerine yollayacağız” dedi

"Suriyeli Kardeşlerimizi En Geç 2 Yıl İçinde Yollayacağım”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri halinde Suriyeli sığınmacıları ülkelerine göndereceğini söyledi. Mersin mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, “Suriyeli kardeşlerimizi en geç 2 yıl içinde kendi ülkelerine yollayacağız” dedi.

Mersin’de 2018’de yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu’nun yerine yapılan Millet Bahçesi’nin yanındaki caddede düzenlenen mitinge katılım yüksekti. Cadde, sahil tarafındaki girişinden Müftü Köprüsü yakınlarına kadar dolmuştu.

Kılıçdaroğlu’ndan önce sahneye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş çıktı. Yavaş bir sonraki mitinge katılmak için sözlerini kısa tutacağını vurguladı, konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef aldı.

“Soylu döneminde 7 LGBT derneği kurulmuş”

Mansur, “En son biliyorsunuz 85 yaşındaki Saadet Partisi Sayın Genel Başkanı’nı da LGBT’ci ilan ettiler. Sürekli diyorlar ki, ‘Bunlar LGBT’ci.’ Şimdi ben bunların LGBT karnesini açıyorum. Sayın İçişleri Bakanı sürekli ‘Bunlar gelirse erkekle erkek, insanla hayvan evlenecek’ falan, sürekli fantezilerini anlatıyor. Maşallah çok zengin fantezileri var. Türkiye’de 2002’den sonra bir sürü LGBT derneği kurulmuş, bu hükümet zamanında. 14 tane kurulmuş. Bunlardan 7’si Süleyman Soylu döneminde. LGBT oteli açılmış, en göze çarpan da şu, o ondan önce, Müslüman Eşcinseller Derneği’ne de izin vermişler. Durum budur. Kimsenin cinsel hayatına devlet karışmaz ama bunu şu amaçla söylüyorlar, bizlere hakaret etmek için söylüyorlar” diye konuştu.

En çok alkış Suriyeli vaadine

Yavaş’tan sonra sahneye Kılıçdaroğlu geldi. Sözlerine “Mersin değişime hazır mısın?” diye başlayan Kılıçdaroğlu, “Birlikte değiştireceğiz, birleşe birleşe değiştireceğiz. Bir otoriter yönetimi demokratik yollarla göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

Depremzedelere daha önce verdiği vaatleri yineleyen Kılıçdaroğlu, “Depremzedeleri en çok kucaklayan Mersinliler. Size sadece benim değil Türkiye’nin minnet borcu var. Bir daha ifade ediyorum, 5 kuruş almadan, 1 kuruş almadan onların evlerini, dükkanlarını yapacağım. 23 ayrı belgede 43 imza var ve bunların tamamı kamu görevlileri. Depremzede ise sadece bir kez gidiyor tapu dairesine ve imzayı atıyor, dükkanını veya evini satın alıyor. Yani onun hiçbir günahı yok, hiçbir kusuru yok. Anayasa diyor ki, ‘İdarenin kusurundan kaynaklanan zararı, idare telafi etmek zorundadır.’ Anayasanın gereği olarak bunu sağlayacağız; depremzedelere evlerini, dükkanlarını yapacağız, teslim edeceğiz. Öyle 20 yıl borçlanma falan olmayacak. Bunların yaptığı gibi olmayacak” dedi.

Mitingde CHP ve Türk bayraklarıyla birlikte İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti bayrakları da dalgalandı. “Yetiş Ya Kemal”, “İlk Oyum Sana Söz Dedem”, “Silkele Başkanım Düşecekler” gibi pankart ve dövizler vardı.

400 bin civarında Suriyeli sığınmacının olduğu tahmin edilen Mersin’de Kılıçdaroğlu’na en büyük destekse bu konuyla ilgili vaatlerinin ardından geldi.

CHP Genel Başkanı sığınmacılarla ilgili şunları söyledi: "Suriyeli kardeşlerimizi, en geç 2 yıl içinde kendi ülkelerine uğurlayacağız. Asla ırkçılık yapmayacağız. Onların yollarını, okullarını, köprülerini, kreşlerinin tamamını Avrupa Birliği fonlarıyla yapacağız. Bizim müteahhitlerimiz yapacak. Gidecekler kendi ülkelerine. Kendi ülkelerinde, baba toprağında, ata toprağında rahat etmelerini sağlayacağız. Ayrıca meşru hükümetle karşılıklı büyükelçilikleri hemen açacağız. Buradan gidenlerin can ve mal güvenliklerini tamamen sağlayacağız. Dolayısıyla buradan gidenler, huzur içinde kendi ülkelerine gitmiş olacaklar. Biz uzun süredir onlara ev sahipliği yapıyoruz. Ama bizim evlatlarımız işsiz, bizim evlatlarımızın sorunu var. Dolayısıyla biz, Suriyeli kardeşlerimizi elbette severiz ama onlar kendi ülkelerinde olup, kendi ülkelerinde üretip, kendi ülkelerinde çalıştıkları zaman daha fazla memnun oluruz. Bunu sağlayacağız.”

Mersin’e Akdeniz Havzası sözü

Kılıçdaroğlu’nun Mersin ve bölgeyle ilgili vaatleri de vardı. Kılıçdaroğlu, "Mersin’i bu bölgenin en güçlü kentlerinden birisi haline getireceğiz. Orta Anadolu’nun bütün sanayi kentlerini, demiryollarıyla Mersin’e ve İskenderun’a bağlayacağız. Dolayısıyla sanayici fabrikasında üretiyorsa demiryoluyla Mersin’e veya İskenderun limanlarına geldiği zaman ek bir ücret ödemeyecek. Bütün lojistik harcamalarını biz karşılayacağız. Böylece önümüzdeki 5 yıl içerisinde, burada yaklaşık 850 bin kişilik yeni istihdam alanı yaratacağız. 5 yıl içinde İstanbul’un nüfusu, yaklaşık 2 buçuk milyon azalacak. Bu bölge ‘Özel Ekonomi Bölgesi’ olacak. Bu bölgeyle ilgili özel yasa çıkacak. Dolayısıyla Akdeniz Havzası; Türkiye’nin ürettiği, en güçlü havza haline gelecek, Türkiye’nin ürettiği, Türkiye’nin kazandığı en güçlü merkez haline gelecek. Maden rafinerisi de kuracağız, metal rafinerimiz de olacak. Dolayısıyla dışarıdan pahalıya aldıklarımızı kendimiz üreteceğiz, kendimiz satacağız ve kendimiz kazanacağız” dedi.

Onur Erdoğan