Tayvan'da seçimi bir kez daha Çin'le birleşmeye karşı çıkan parti kazandı

Tayvan’da yapılan ve uluslararası kamuoyu tarafından dikkatle takip edilen seçimleri iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi Adayı Lai Ching-te kazandı. Tayvanlı seçmenler Çin’le birleşmeye karşı çıkan adaya bir kez daha destek vererek Çin’e de mesaj verdi

Tayvan'da seçimi bir kez daha Çin'le birleşmeye karşı çıkan parti kazandı
Demokratik İlerleme Partisi Adayı Lai Ching-te seçimleri bir kez daha kazandı.

Tayvan’da yapılan ve uluslararası kamuoyu tarafından dikkatle takip edilen seçimleri iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi Adayı Lai Ching-te kazandı. Tayvanlı seçmenler Çin’le birleşmeye karşı çıkan adaya bir kez daha destek vererek Çin’e de mesaj verdi.

Tayvan'ın Çin’den ayrı olduğunu savunan ve Çin'in toprak iddialarını reddeden Lai'nin partisi, Tayvan'ın mevcut seçim sisteminde benzeri görülmemiş bir şekilde, üst üste üçüncü kez dört yıllık bir dönem için iktidarı kazandı.

Ancak her ne kadar Çin’le birleşme iddiaları nedeniyle seçimleri kazansa da ülkede yaşanan yüksek konut maliyetleri, düşük seyreden ücretler gibi nedenlerden dolayı Demokratik İlerleme Partisi, meclisteki çoğunluğu kaybetti. Bu durumun, Lai’nin ülkede istediği yasaları geçirmekte zorlanacağı yorumları yapılıyor.

Uzun süredir anketlerde önde giden Lai, her iki rakibinin de yenilgiyi kabul etmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Tayvan'ın demokrasi tarihi için yeni bir sayfa yazdık" dedi.

Tayvan halkı seçim zaferini sokaklarda kutladı.
Tayvan halkı seçim zaferini sokaklarda kutladı.

Lai, Tayvan Boğazı'ndaki ilişkilerde statükoyu koruyacağını, ancak Tayvan'ı "Çin'in tehdit ve gözdağından korumaya kararlı olduğunu" söyledi.

Lai öte yandan olası bir çatışmayı önlemek için Pekin yönetimiyle diyalog ihtiyacına dikkat çekti ancak ayrıntı vermedi.

Seçim öncesinde Çin, Lai'yi tehlikeli bir ayrılıkçı olarak suçladı ve Tayvan halkını doğru seçimi yapmaya davet ederken "DPP'nin 'Tayvan bağımsızlığı' çizgisinin “zararlarına” dikkat çekti. Ayrıca Lai'nin seçim sürecindeki görüşme çağrılarını da defalarca reddetti.

Buna karşın Çin'in Tayvan İşleri Ofisi, Lai'nin seçilmesine verdiği yanıtta daha yumuşak bir ton kullandı ve ancak yine de sonuçların DPP'nin Tayvan'daki "ana akım kamuoyunu temsil edemediğini" ortaya koyduğunu söyleyerek Lai'den ismen bahsetmedi.

Çin’in açıklamasında "Tayvan sorununun çözümü ve ulusal birleşmenin gerçekleştirilmesi konusundaki duruşumuz tutarlı olmaya devam etmektedir ve kararlılığımız kaya gibi sağlamdır" denildi.

Yapılan açıklamada, Çin'in Tayvan'daki "ilgili siyasi partiler, gruplar ve kişilerle" değişim ve işbirliğini artırmak ve "boğazlar arası ilişkilerin barışçıl gelişiminin yanı sıra ulusal yeniden birleşme davasını ilerletmek" için çalışacağı da ifade edildi.

Tayvan’daki seçimler, Washington ve Pekin arasında tansiyonun yükseldiği olduğu bir dönemde yapıldı.

ABD'den kutlama mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı Tayvan'daki seçim sonuçlarının ardından bir açıklama yayımladı.

Açıklamada "Amerika Birleşik Devletleri, Dr. Lai Ching-te'yi Tayvan başkanlık seçimlerindeki zaferinden dolayı kutlar. Ayrıca, sağlam demokratik sistemlerinin ve seçim süreçlerinin gücünü bir kez daha gösterdikleri için Tayvan halkını da kutluyoruz" denildi.

Açıklamada ayrıca "Amerika Birleşik Devletleri, Boğazlar arası barış ve istikrarın korunması ve farklılıkların baskı ve zorlama olmaksızın barışçıl yollarla çözülmesi konusunda kararlıdır. Ortak çıkarlarımızı ve değerlerimizi ilerletmek ve Tayvan İlişkileri Yasası ve ABD'nin tek Çin politikası ile tutarlı olarak uzun süredir devam eden gayri resmi ilişkimizi ilerletmek için Dr. Lai ve Tayvan'ın tüm parti liderleriyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Tayvan'ın özgürlük, demokrasi ve refah için çabalayan herkese örnek olmaya devam edeceğinden eminiz" ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin Komünist Partisi Uluslararası İrtibat Departmanı'nın başında bulunan Liu ile Washington'da görüştü.
İLGİLİ HABERLER

Blinken Tayvan seçimleri öncesinde Çin’in yeni dışişleri bakanı adayı ile görüştü