Ukrayna Savunma Bakanı istifasını verdi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin savunma bakanı Oleksi Reznikov’uyu görevden alacağını açıklamasının ardından Reznikov istifa mektubunu meclis başkanına ilettiğini söyledi

Ukrayna Savunma Bakanı istifasını verdi
Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov istifasını verdiğini açıkladı. Fotoğraf 28 Ağustos'ta Kiev'de düzenlediği bir basın toplantısından.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin savunma bakanı Oleksi Reznikov’uyu görevden alacağını açıklamasının ardından Reznikov istifa mektubunu meclis başkanına ilettiğini söyledi.

Görev değişikliği Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 2022 yılı Şubat ayından bu yana savunma alanında yapılan en büyük değişiklik.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski dün savunma bakanını değiştirmeye karar verdiğini belirtmiş ve Reznikov yerine Kırım Tatarı olan Rüstem Umerov’u önermişti.

Reznikov istifa mektubunda görevdeki 22 ayını değerlendirdi; Ukrayna’nın Rus güçlerine karşı direnişinden ve Batı’nın hayati önem taşıyan askeri yardımının sağlanmasına yönelik bakanlığın çabalarından övgüyle söz etti.

Eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’ten istifa mektubunu paylaşan Reznikov, “Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen toprakların yüzde 50’sinden fazlası kurtarıldı. Ukrayna’nın doğuda Avrupa’nın kalkanı olduğuna ilişkin bir anlayış var” diye yazdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’nin savunma bakanını değiştirme kararı Ukrayna’da yolsuzlukla mücadelenin yoğunlaştığı bir döneme rastladı.

Oleksi Reznikov’un başında olduğu savunma bakanlığı ordu mensuplarına gıda ve üniforma alımına ilişkin bazı skandallarla karşı karşıya kalmış ve bürokrasinin yeterince hızlı işlemediği eleştirilerinin hedefi olmuştu.

İddiaları ve eleştirileri reddeden Reznikov istifa mektubunda görevde olduğu dönemde savunma ihaleleri ve alım süreçlerinde reform yapıldığını ve 22 ay önce göreve atandığında belirlenen tüm görevleri yerine getirdiğini savundu.

Rüstem Umerov kim?

41 yaşındaki eski milletvekili Kırım Tatarı Umerov 2022 Eylül ayından bu yana Ukrayna’da devlet varlıklarının özelleştirilmesini denetleyen Devlet Mülkü Fonu’nu yönetiyordu.

Rüstem Umerov Karadeniz Tahıl Anlaşması gibi önemli ve hassas müzakerelerde de rol oynamıştı.