Reuters: “Erdoğan ikinci tura rahat giriyor Kılıçdaroğlu güçlükle ilerliyor”

Reuters haber ajansı, dün yapılan birinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi analizinde, seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci turda zaferini mühürlemek için ATA İttifakı'nın yarışı üçüncülükle bitiren adayı Sinan Oğan'ı cezbetmeye çalışacağını yazdı

Reuters: “Erdoğan ikinci tura rahat giriyor Kılıçdaroğlu güçlükle ilerliyor”

Reuters haber ajansı, dün yapılan birinci tur cumhurbaşkanlığı seçimi analizinde, seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci turda zaferini mühürlemek için ATA İttifakı'nın yarışı üçüncülükle bitiren adayı Sinan Oğan'ı cezbetmeye çalışacağını yazdı.

Reuters, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise hızlı bir seçim galibiyeti elde etme umudunun ilk turda suya düştüğü yorumu yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun aldığı yüzde 45'lik oya karşı yüzde 49,4 ile seçimi kazanma eşiğinin çok az altında kalan ancak güçlü bir performans sergileyen Erdoğan, 20 yıllık iktidarının sona ermekte olduğuna işaret eden kamuoyu yoklamalarını da boşa çıkardı.

28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçime kadar olan iki haftalık kampanya sürecini değerlendiren Cumhur ve Millet İttifakı yetkilileri, taban tabana zıt tablolar ortaya koydu.

Erdoğan tarafı, 28 Mayıs'taki ikinci tur seçimi rahatlıkla kazanmak için oyların yüzde 5,2'sini alan ATA İttifakı adayı Sinan Oğan'la anlaşmaya varılacağından emin gözüküyor.

Erdoğan'ın giderek otoriterleşen iktidarını sonlandırma ve demokratik kontrol ve denge sürecini geri getirme sözüyle yola çıkan Kılıçdaroğlu tarafı, Reuters'a göre beklenenden kötü sonuçlar karşısında şoka uğradı ve seçim stratejisini gözden geçirme telaşına girdi.

Altı partili Millet İttifakı'nın beklenenin altında milliyetçi seçmen çektiği, bunun kısmi sebebinin, HDP'nin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına verdiği destek olduğu yorumu yapıldı.

Cumhur İttifakı'ndan üst düzey bir yetkili, Kılıçdaroğlu'nun “kendi stratejisini tamamen yeniden yapılandırması gerektiğini” dile getirdi.

AK Parti'den üst düzey bir yetkiliyse “İkinci turda şansımız çok çok yüksek. Şimdi anahtar Oğan'ın elinde” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Oğan, bugün Reuters haber ajansına verdiği söyleşide, Kılıçdaroğlu'nu ancak HDP'ye taviz vermemesi şartıyla destekleyeceğini kaydetti.

Hem Erdoğan hem de Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki günlerde Oğan'la yüz yüze görüşmesi bekleniyor. Reuters'a göre muhafazakar dünya görüşleri göz önünde bulundurulduğunda Erdoğan ve Oğan'ın daha iyi anlaşacakları görülüyor. Ancak Oğan, İslamcı Kürt parti HÜDAPAR'ın Cumhur İttifakı içinde yer almasına karşı çıkıyor.

Merkezi İstanbul'da bulunan siyasi danışmanlık firması Strategic Advisory Services'den Hakan Akbaş, “Oğan ikinci turun belirleyici etkeni olacak. Her iki partiyle de müzakere edeceğini söyledi, ancak Erdoğan'ın Oğan'a sunabileceği daha çok fırsat var” şeklinde konuştu.

Milliyetçi oylar için verilen mücadele

Reuters, Erdoğan iktidarının üçüncü 10 yılına girme olasılığının medeni hak savunucularını hayal kırıklığına uğratacak bir durum olduğu yorumu yaptı.

İkinci tur seçimi Erdoğan'ın kazanması, Ankara'nın önemli müttefiklerinden Moskova'yı cesaretlendirebilir; Washington, Avrupa başkentleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkileri sorunlu olan çok sayıda Ortadoğu ülkesinin liderlerininse cesaretini kırabilir.

Reuters, Erdoğan'ın olağandışı düşük faiz politikasının son yıllarda bir dizi döviz krizine ve resmi verilere göre geçen yıl yüzde 85'e tırmanan yüksek enflasyonun neden olduğu hayat pahalılığına yol açmasına rağmen seçimde güçlü bir performans sergilediğini kaydetti.

Erdoğan'ın ikinci turda elini güçlendirecek bir etkense Cumhur İttifakı'nın uzmanları şaşırtarak TBMM'de ciddi bir çoğunluk elde etmesi oldu. Resmi verilere göre 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın evsiz kaldığı 6 Şubat depremlerinin yaşandığı bölgelerde de seçmenler, tercihini Erdoğan'dan yana kullandı.

‘’Topal ördek’’ söylemi

Reuters'a konuşan yetkililere göre Erdoğan şimdi seçmenlere, kendisini desteklemelerinin istikrarlı bir hükümetin beş yıl daha devamlılığını sağlayacağını anlatacak.

Millet İttifakı'ndan üst düzey bir yetkili, önlerinde zorlu bir mücadele olduğunu kabul ederek, “Şimdi Erdoğan, ‘eğer Kılıçdaroğlu'na oy verirseniz topal ördek olacak’ söylemini kullanacak” şeklinde konuştu.

Millet İttifakı'nın ikinci büyük partisi İYİ Parti ise meclis seçimlerinde aldığı yüzde 9,75'lik oy oranıyla hayal kırıklığı yarattı. Yeşil Sol Parti ise oyların yüzde 8,8'ini aldı.

Millet İttifakı'ndan bir başka yetkili, Erdoğan'ın herhangi bir kanıt ortaya koymadan PKK'nın Kılıçdaroğlu'nu desteklediği şeklindeki iddiasıyla “merkezdeki milliyetçi seçmenleri korkutarak yanına aldığını” söyledi.

Millet İttifakı yetkilisi, “İki haftamız var. Muhalefet adayını destek için hızlı bir toparlanmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.