“Venezuela'nın petrol geliri yaptırımların hafifletilmesiyle ayda 390 milyon dolar arttı”

Venezuela'ya uygulanan uluslararası petrol yaptırımlarının hafifletilmesinin ardından yabancı petrol şirketlerinin ülkeye geri dönmesiyle günlük petrol üretimi 200 bin varil, günlük petrol geliriyse 13 milyon dolar arttı

“Venezuela'nın petrol geliri yaptırımların hafifletilmesiyle ayda 390 milyon dolar arttı”
Venezuela'ya uygulanan uluslararası petrol yaptırımlarının hafifletilmesinin ardından yabancı petrol şirketlerinin ülkeye geri dönmesiyle günlük petrol üretimi 200 bin varil, günlük petrol geliriyse 13 milyon dolar arttı.

Venezuela'ya uygulanan uluslararası petrol yaptırımlarının hafifletilmesinin ardından yabancı petrol şirketlerinin ülkeye geri dönmesiyle petrol üretimi ve gelirler artıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında Venezuela’ya uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesinin ardından ABD’den Chevron, İspanya’dan Repsol, Fransa’dan Maurel & Prom ve Shell gibi enerji şirketlerinin faaliyetlerine yeniden başlaması, on yılda yaklaşık yüzde 72 küçülen ekonominin toparlanmasına katkıda bulunuyor.

Petrol gelirinde günlük artış 13 milyon dolar

Venezuelalı ekonomist Aaron Olmos, yaptırımların hafifletilmesinin ardından petrol üretiminin günlük yaklaşık 200 bin varil arttığını kaydediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında Chevron günlük üretimini 150 bin varil olarak duyurmuştu.

VOA Türkçe’ye konuşan Olmos, “Venezuela petrolünün varil başına yaklaşık 65 dolar olduğunu düşünürsek, petrol gelirlerinde günlük 13 milyon dolarlık bir artış söz konusu. Diğer enerji şirketlerinin de Venezuela’ya gelmesinin ardından bu miktar çok daha artabilir.” diye kaydetti.

Venezuela’nın günlük petrol üretiminin ayda 1 milyon varile çıkmasının beklenebileceğini kaydeden uzman, ABD’nin Nisan ayında enerji şirketlerine verdiği 6 aylık iznin uzatılması durumunda senaryonun daha olumlu olabileceğini belirtti.

Petrol üretimindeki artış ekonomiye nasıl yansıyor?

Resmi verilere göre ekonomisi geçen yıl yüzde 5 büyüyen Venezuela’da enflasyon yüzde 44 geriledi ve dolar kuru da önceki yıllara göre daha istikrarlı seyrediyor. Bu gelişmelerdeki başlıca faktör, Venezuela’nın bir önceki yıl günde 716 bin varil olan petrol üretiminin geçen yıl yüzde 9,3 artarak 783 bin varile çıkması. Venezuela’da günlük petrol üretimi Aralık ayında 802 bin varile ulaşmıştı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela’nın 2022 yılında 3 milyar dolar olan petrol gelirinin geçen yıl 6 milyar 320 milyon dolara ulaştığını duyurdu ancak bu rakam, bağımsız kurumlara göre yaklaşık 10 milyar dolar olarak hesaplanan rakamın oldukça altında.

Mustafa Özdemir