Zelenski Cumhuriyetçiler'in Ukrayna'ya para akışını sorguladığı bir sırada Washington'da güçlü destek arayacak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski BM Genel Kurulu’nun ardından başkent Washington’da bir gün boyunca yoğun temaslarda bulunacak. Ukrayna liderinin ziyareti, Cumhuriyetçiler’in 19 aydır Rusya’ya karşı devam eden savaşta ABD’nin gönderdiği yardımı sorguladığı bir döneme rastlıyor

Zelenski Cumhuriyetçiler'in Ukrayna'ya para akışını sorguladığı bir sırada Washington'da güçlü destek arayacak
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski BM Genel Kurulu'na hitap ederken - 19 Eylül 2023

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski BM Genel Kurulu’nun ardından başkent Washington’da bir gün boyunca yoğun temaslarda bulunacak. Ukrayna liderinin ziyareti, Cumhuriyetçiler’in 19 aydır Rusya’ya karşı devam eden savaşta ABD’nin gönderdiği yardımı sorguladığı bir döneme rastlıyor.

Zelenski Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden’la görüşecek, Pentagon’da askeri liderler ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'la biraraya gelecek ve Kongre’de de dünyanın Kiev’e Batı ülkelerinin desteğini yakından izlediği bir sırada Temsilciler Meclisi ve Senato’da Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle kapalı kapılar ardında görüşecek.

Ukrayna lideri Rusya’nın işgalinin başladığı 2022 yılı Şubat ayından bu yana Washington’u ikinci kez ziyaret ediyor. Ziyaret Başkan Biden’ın Ukrayna’nın askeri ve insani ihtiyaçları için Kongre’den ilave 24 milyar dolarlık kaynak talep ettiği bir döneme rastlıyor.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki-Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski'nin Varşova'daki görüşmesi- 5 Nisan 2023 (ARŞİV)
İLGİLİ HABERLER

Polonya savaşın devam ettiği Ukrayna'ya artık silah yardımı yapmayacak

Görüş ayrılıklarına rağmen ABD'den desteğe devam mesajı

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Ukrayna Cumhurbaşkanı için, Kongre üyelerini “ABD’den para ve silah akışının devam etmesine ikna için en iyi elçimiz” ifadesini kullandı.

Kirby, "Kongre üyelerinin Ukrayna’nın karşı saldırıda nelerle karşı karşıya olduğunu, hedeflerine nasıl ulaştığını ve bu hedeflere ulaşmak için nelere ihtiyaç duymaya devam ettiğini doğrudan cumhurbaşkanından duyması gerçekten önemli" dedi.

Başkan Biden ABD içinde bazı siyasi görüş ayrılıkları yaşansa da dünya liderlerine Ukrayna’ya güçlü destek vermeye devam etmeye çağırdı.

2024 seçimlerinde aday olan eski Başkan Donald Trump liderliğindeki Cumhuriyetçiler ABD’nin başka ülkelere daha fazla para ve kaynak gönderilmesine karşı çıkıyor.

Blinken ve istihbarat görevlileri Kongre üyelerini bilgilendirdi

Beyaz Saray Zelenski’nin ziyareti öncesinde Ukrayna’ya desteği artırmaya çalıştı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve üst düzey istihbarat görevlileri kapalı kapılar ardında Kongre üyelerini bilgilendirdi.

Ancak Senato’da bazı Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya daha fazla para harcamanın gerekliliği konusunda pek ikna olmadı.

Missouri eyaletini temsil eden Cumhuriyetçi Josh Howley, “Sona yaklaşılmış değil. Bize kemerlerinizi bağlayın ve çek defterinizi çıkarın deniyor” ifadelerini kullandı.

Savaşın başlangıcından bu yana çok sayıda Kongre üyesi, savunmasını ve demokrasisini önemli gördüğü Ukrayna’ya toplam tutarı 113 milyar doları bulan dört ayrı yardım paketini onaylamaya destek verdi.

Bu hafta Kiev’i ziyaret eden Demokrat Senatör Mark Kelly, Ukraynalılar’ın karşı saldırısı sırasında ABD yardımının kesilmesinin felakete yol açacağını söyledi. Kelly, “Bu açıkça Putin’in aradığı bir boşluk olacaktır. Bizim desteğimiz olmadan başarılı olamazlar” dedi.

McCarthy'nin Zelenski ile ayrı görüşmesi bekleniyor

Zelenski Aralık ayında Kongre’ye hitap ettiğinden bu yana ABD’de siyasi ortam önemli ölçüde değişti.

Zelenski Ukrayna’nın gösterdiği cesaret sebebiyle konuşması sırasında ayakta alkışlanmıştı.

Ancak Ukrayna’ya destek konusunda Trump yanlısı olan bazı Kongre üyelerinin itirazıyla karşı karşıya olan Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy’nin, Zelenski ile ayrı bir görüşme yapması bekleniyor.

McCarthy, "Zelenski Kongre'ye mi seçildi? Başkanımız mı? Hiçbir şeyin sözünü vermek zorunda olduğumu düşünmüyorum ve sanırım kendisi için sorularım var. Şimdiye kadar harcadığımız paranın hesabı verildi mi? Zafer için plan nedir? Amerikan kamuoyu bunu bilmek istiyor" diye konuştu.