ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ankara’da, Hakan Fidan'la görüşmesinde ana gündem Gazze

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail, Ürdün, Batı Şeria, Güney Kıbrıs ve Irak'ı kapsayan Ortadoğu ziyareti çerçevesinde Ankara’da. Blinken’ın Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile biraraya gelmesi ve görüşmede ana gündem maddesinin Gazze’deki durum olması bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ankara’da, Hakan Fidan'la görüşmesinde ana gündem Gazze
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ortadoğu ziyareti kapsamında Ankara’da.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail, Ürdün, Batı Şeria, Güney Kıbrıs ve Irak'ı kapsayan Ortadoğu ziyareti çerçevesinde Ankara’da.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ı, Esenboğa Havalimanı'nda, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve Dışişleri Bakanlığı Amerika'dan Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan ile diğer yetkililer karşıladı.

Blinken Ankara ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile biraraya gelecek. Görüşmede ana gündem maddesinin Gazze’deki durum olması bekleniyor.

Blinken'in gelişinden saatler önce, Adana’daki İncirlik Hava Üssü önünde Filistin yanlısı bir miting düzenlendi. Hava üssüne yürüyen gruba polis göz yaşartıcı gaz ve basınçlı su ile müdahale etti.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmaların daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesini önlemek isteyen Washington, bölge ülkeleriyle diplomasisini hızlandırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ilk olarak İsrail ve Ürdün'e düzenleneceği açıklanan Ortadoğu ziyareti kapsamında bu iki ülkenin ardından Batı Şeria, Güney Kıbrıs ve Irak’a da sürpriz ziyaret yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ortadoğu ziyareti kapsamında Irak’a yaptığı sürpriz ziyarette Başbakan Muhammed Şii El Sudani ile görüştü. 
İLGİLİ HABERLER

Blinken’dan Batı Şeria ve Güney Kıbrıs'ın ardından Irak’a sürpriz ziyaret  

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail topraklarına düzenlediği saldırıda çoğu sivil 1400 İsrailli’nin öldürülmesi ve 200’den fazlasının kaçırılmasının ardından İsrail, Gazze’yi tam abluka altına almıştı.

Abluka yüzünden bölgede temel gıda maddeleri, su ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Yardım malzemesi taşıyan TIR'ların Gazze’ye geçişi de İsrail’in denetimleri nedeniyle yavaş ilerliyor.

İsrail’in Hamas saldırısının ardından başlattığı hava saldırıları ve sınırlı kara harekatında Hamas yetkililerine göre 9 binden fazla kişi hayatını kaybetti.