ABD Dışişleri Bakanı Blinken Gazze'de ateşkes için yine Ortadoğu turuna çıkıyor

Başkan Biden'ın geçen hafta açıkladığı İsrail’in Hamas’la ateşkes önerisinin ardından ABD Dışişleri Antony Blinken, sekizinci Ortadoğu turuna çıkıyor. Blinken, 10 Haziran ile 12 Haziran arasında Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar'da temaslarda bulunacak

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Gazze'de ateşkes için yine Ortadoğu turuna çıkıyor
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 10-12 Haziran'da Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar'da temaslarda bulunacak.

Başkan Joe Biden'ın geçen hafta açıkladığı ateşkes önerisinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Hamas'a baskı yapmak için yine Ortadoğu turuna çıkıyor

Blinken, Hamas’ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırması ile çatışmaların başlamasından bu yana bölgeye sekizinci ziyaretini yapacak. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Blinken, 10 Haziran ile 12 Haziran arasında Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar'da temaslarda bulunacak; “ortaklarla tüm rehinelerin serbest bırakılmasını güvence altına alan bir ateşkes anlaşmasına varılması ihtiyacını görüşecek.”

“Bakan, Hamas'ın masada bulunan ve geçen ay Hamas'ın onayladığı teklifle neredeyse aynı olan teklifi kabul etmesinin önemini vurgulayacak” denilen açıklamada; Blinken’ın ateşkes önerisinin hem İsrailliler’e hem de Filistinliler’e nasıl fayda sağlayacağını tartışacağı da kaydedildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby de Cuma günü gazetecilerle yaptığı bilgilendirme toplantısında, Gazze’de ateşkes ve Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest kalmasına yönelik üç aşamalı teklife hâlâ Hamas’tan yanıt beklendiğini söyledi.

Biden 31 Mayıs’ta İsrail’in yeni ateşkes planını, Beyaz Saray’da kameralar karşısında açıklamıştı. Biden’a göre önerinin ilk aşaması tam ateşkes içerecek ve altı hafta sürecek.

İlk aşamada ayrıca İsrail kuvvetleri, Gazze’de nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekilecek. Altı hafta içinde İsrail ve Hamas, çatışmalara kalıcı olarak son verecek olan ikinci aşamaya geçmek için müzakerelerde bulunacak.

Gazze savaşında İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için Mısır ve Katar öncülüğünde yürütülen görüşmeler defalarca durdu ve her iki taraf da ilerleme kaydedilmemesinden diğerini sorumlu tuttu.

Lübnan sınırı da gündemde

Dışişleri Bakanlığı ateşkesin aynı zamanda, İsrail'in Lübnan’la kuzey sınırı boyunca sükunetin sağlanması olasılığını doğuracağını ve İsrail ile Arap komşuları arasında daha fazla entegrasyon için koşulları hazırlayacağını da belirtti.

Lübnan, Gazze savaşına paralel olarak Ekim ayından bu yana İran destekli Hizbullah ile İsrail arasında çatışmalara sahne oluyor.

5 Haziran'da Hizbullah'ın bir İsrail köyüne saldırısında iki kişinin öldüğü bildirilmişti. Saldırının ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “İsrail, Lübnan sınırında çok yoğun bir operasyona hazırlıklı” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken'ın Ürdün'de bulunduğu sırada Gazze'ye insani yardım konulu bir konferansa katılacağını da açıkladı.

Bakan ayrıca 13-14 Haziran tarihleri arasında G7 Liderler Zirvesi için İtalya'nın Apulia bölgesinde Başkan Biden'a eşlik edecek.