ABD’den Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık ek askeri yardım

ABD, Rusya ile savaşın sürdüğü Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık ek askeri yardım sağlama kararı aldı. Ek yardım paketinde Rusya'nın kanser yaptığını iddia ettiği ve tanklarda kullanılan seyreltilmiş uranyum da bulunuyor

ABD’den Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık ek askeri yardım
ABD dün Ukrayna'ya HIMARS mühimmatı da dahil olmak üzere 600 milyon dolarlık ek askeri yardım sağlayacağını açıkladı

ABD, Rusya ile savaşın sürdüğü Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık ek askeri yardım sağlama kararı aldı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, yardımın hava savunma silahları ve topçu roket sistemi Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat içereceğini kaydetti.

Yardım paketi ayrıca 105 milimetrelik topçu mermileri, elektronik harp ve karşı elektronik harp teçhizatı, mayınların temizlenmesi için tahrip mühimmatları ve eğitim, bakım ve idame faaliyetleri için fonlar içerecek. Paketin finansmanı ise, gelecekteki askeri ihtiyaçlara odaklanan Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi aracılığıyla sağlanacak.

Açıklama, ABD'nin Ukrayna'ya ABD askeri stoklarından derhal mühimmat ve teçhizat sağlamak üzere 175 milyon dolarlık bir güvenlik yardım paketi açıklamasından sadece bir gün sonra geldi. Bu, ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardım sağlamak üzere başkanlık tarafından verilen geri çekilme yetkisini 46’ncı kez kullanışıydı.

Pentagon basın sekreter yardımcısı Sabrina Singh Perşembe günü VOA'nın bir sorusuna verdiği yanıtta, "Şu anda odağımız, Ukrayna'nın savaş alanında ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını sağlamak ve bu da elimizden geldiğince ve mümkün olduğunca güvenlik yardımı sağlamak” dedi.

Kanser iddiası

Ek yardım paketinde Abrams tankları için seyreltilmiş uranyum mühimmatı da yer aldı ve ABD ilk kez Rus tanklarını imha etme özelliğine sahip tartışmalı zırh delici mühimmat gönderme kararı almış oldu. Rusya kararı eleştirerek bunu bir suç olarak nitelendirdi ve mermilerin kansere yol açtığını iddia etti.

Ancak Singh konuyla ilgili, "CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) seyreltilmiş uranyum mermilerinin kansere yol açtığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtmiştir. Dünya Sağlık Örgütü, uranyum ya da DU'ya (seyreltilmiş uranyum) maruz kalmanın ardından tespit edilen lösemi ya da diğer kanser türlerinde herhangi bir artış olmadığını bildirmektedir. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bile DU'ya maruz kalma ile kanserlerde artış ya da önemli sağlık veya çevresel etkiler arasında kanıtlanmış bir bağlantı olmadığını kesin bir dille ifade etmiştir” açıklamasında bulundu.

31 Abrams tankı sonbaharda Ukrayna'da

31 adet ABD Abrams tankının sonbaharda Ukrayna'ya ulaşması bekleniyor.

ABD Ordusu Avrupa ve Afrika sözcüsü Albay Marty O'Donnell dün VOA'ya yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 Ukraynalı askerin halen Almanya'daki ABD ordusu eğitim alanlarında M1A1 Abrams tankı üzerinde eğitim gördüğünü ve kısa bir süre önce Birleşik Silahlar Taburu'nun kuvvet tatbikatını tamamladığını söyledi.

O’Donnell, "Ukrayna'nın talebi üzerine askerler, ABD'nin yenilemeyi ve sonbaharda Ukrayna'ya teslim etmeyi taahhüt ettiği 31 tank hazır olana kadar operatör ve bakım yeterliliklerini sürdürüyorlar. Bu yeterlilik eğitiminin haftalar boyunca sürmesi bekleniyor” dedi.

Amerikalı albay, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana uluslararası toplumun 80 binden fazla Ukraynalı'yı eğittiğini de sözlerine ekledi.

Pentagon geçen ay ise, ABD'nin Arizona'da Ekim ayından itibaren Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçaklarıyla ilgili uçuş eğitimi vermeye başlayacağını duyurmuştu.