Rusya ve Çin liderleri G20 zirvesine katılmıyor

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bu haftasonu yapılacak G20 zirvesine Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile Çin Cumhurbaşkanı Xi katılmayacak. Putin ve Xi’nin yokluğunun zirvede alınacak kararların uygulamasını olumsuz etkileyeceği yorumları yapılıyor. Zirveye Erdoğan'ın ise katılması bekleniyor

Rusya ve Çin liderleri G20 zirvesine katılmıyor
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping-Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bu haftasonu yapılacak G20 zirvesine Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping katılmayacak.

Eşinin COVID-19 testi pozitif çıkan ABD Başkanı Joe Biden’ın ise şimdilik zirveye katılması bekleniyor. Zirveye katılacak liderler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 20 ülkesi arasındaki işbirliğini geliştirmek için kurulan G20’ye, 19 ülkenin yanısıra Avrupa Birliği de üye. Her yıl farklı bir üye ülkenin ev sahipliği yaptığı G20 zirvelerinde, küresel ekonominin yanısıra sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği, gıda güvenliği, dijital güvenlik gibi küresel konular ve sorunlar da ele alınıyor.

Bu arada ev sahibi Hindistan’ın Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ANI haber ajansına verdiği demeçte, Putin ve Xi’nin zirveye katılmayacak olmalarının ülkesiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Putin ve Xi’nin yokluğunun zirvede alınacak kararların uygulamasını olumsuz etkileyeceği yorumları yapılıyor. Daha önce Biden ve Xi'nin zirvede görüşebileceği basına yansımıştı.

Diğer yandan ABD, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un bu ay Putin’le görüşmek üzere Moskova’ya gidebileceği ve Kuzey Kore’nin Ukrayna savaşında kullanmak üzere Rusya’ya silah tedarik edeceği haberlerine tepki gösterdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün düzenlenen basın brifinginde konuyla ilgili soruya, “Kuzey Kore'yi, Rusya'ya Ukraynalıların ölümüne yol açacak silahlar vermeyeceğine dair kamuoyuna verdiği taahhütlere uymaya çağırmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un 2019'da Vladivostok'ta biraraya gelmişti (ARŞİV FOTO)
İLGİLİ HABERLER

New York Times: "Kuzey Kore lideri Kim Rusya'ya gitmeyi planlıyor"