New York Times: "Kuzey Kore lideri Kim Rusya'ya gitmeyi planlıyor"

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ülkesinin Moskova’ya silah sağlama olasılığını ele almak için Rusya’ya gitmeyi planlıyor. New York Times'ın haberine göre Kim, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşecek

New York Times: "Kuzey Kore lideri Kim Rusya'ya gitmeyi planlıyor"
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un 2019'da Vladivostok'ta biraraya gelmişti (ARŞİV FOTO)

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un ülkesinin Moskova’ya silah sağlama olasılığını ele almak için Rusya’ya gitmeyi ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşmeyi planladığı bildirildi.

New York Times gazetesinin Amerikalı yetkililere dayandırdığı habere göre Kim, zırhlı bir trenle Pyongyang'dan Rusya'nın Pasifik kıyısındaki Vladivostok'a gidecek ve burada Putin'le görüşecek.

Gazetenin haberine göre, Kuzey Kore'den çok uzak olmayan bir liman kenti olan Vladivostok'ta iki lider, Kim'in Rusya'ya topçu mermileri ve tanksavar füzeleri göndermesini görüşecek. İngiliz yayın kurumu BBC ise, görüşmenin bu ay yapılmasının planlandığını aktardı.

New York Times, Kim'in Moskova'ya da gidebileceğini ancak bunun kesin olmadığını bildirdi.

ABD'nin iki ülke arasında artan askeri bağlardan duyduğu endişeyi dile getirdiği bir dönemde,Kim'in ziyaret haberi, Rusya'nın Kuzey Kore ile ortak askeri tatbikat düzenlemeyi görüştüğünü açıklamasının ardından geldi.

Şoygu: "Neden olmasın"

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ziyarete ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Neden olmasın, bunlar bizim komşularımız. Eski bir Rus atasözü vardır; komşularınızı seçmezsiniz ve komşularınızla barış ve uyum içinde yaşamak daha iyidir” dedi.

İki ülke arasında ortak tatbikat olasılığı sorulduğunda Şoygu'nun "elbette" görüşüldüğünü sözlerine ekledi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap daha önce Güney Kore istihbarat ajansına dayandırdığı haberinde Temmuz ayında Pyongyang'ı ziyaret eden Şoygu’nun Kim'e Çin ile birlikte bir deniz tatbikatı düzenlemesini önerdiğini aktarmıştı.

Kremlin geçen hafta yaptığı açıklamada Moskova'nın, Soğuk Savaş dönemindeki yakın müttefiklerinden biri olan ve Rusya'nın 2022'de Ukrayna'nın bir kısmını ilhak etmesine destek veren birkaç ülkeden biri olan Kuzey Kore ile "karşılıklı saygıya dayalı ilişkilerini" derinleştirmeyi amaçladığını bildirmişti.

Yonhap'ın haberine göre Şoygu, Temmuz ayında Kuzey Kore'de "Zafer Günü" olarak kutlanan Kore Savaşı'nın sona ermesinin 70. yıldönümü dolayısıyla Kuzey Kore'yi ziyaret etmişti.

ABD endişeli

ABD geçen hafta Rusya ile Kuzey Kore arasındaki silah görüşmelerinin aktif bir şekilde ilerlemesinden endişe duyduğunu açıklamıştı. ABD kısa bir süre önce de, Kuzey Kore ve Rusya arasındaki silah anlaşmalarıyla bağlantılı olmakla suçladığı üç kuruluşa yaptırım kararı almıştı.

Rusya'nın Kuzey Kore Büyükelçisi Alexander Matsegora geçen haftasonu TASS haber ajansına verdiği demeçte, Kuzey Kore'nin Çin ve Rusya ile üçlü askeri tatbikatlara katılmasına yönelik herhangi bir plandan haberdar olmadığını, ancak bölgede ABD öncülüğünde yapılan tatbikatlar ışığında bunun "uygun" olacağını düşündüğünü savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Cumhurbaşkanı Putin dün Rusya'nın Soçi kentinde biraraya geldi
İLGİLİ HABERLER

Erdoğan ve Putin'in Soçi görüşmesi nasıl sonuçlandı?