Ukrayna parlamentosu Rüstem Umerov'un yeni Savunma Bakanı olmasını onayladı

Rusya'nın Ukrayna'yı 18 ay önce işgal etmesi sonrasında Ukrayna savunma yönetiminde yapılan en büyük değişiklik, Ukrayna parlamentosu tarafından onaylandı. Parlamento, eski parlamenter Rüstem Umerov'un yeni Savunma Bakanı olmasını onayladı

Ukrayna parlamentosu Rüstem Umerov'un yeni Savunma Bakanı olmasını onayladı
Ukrayna'nın yeni Savunma Bakanı Rüstem Umerov.

Rusya'nın Ukrayna'yı 18 ay önce işgal etmesi sonrasında Ukrayna savunma yönetiminde yapılan en büyük değişiklik, Ukrayna parlamentosu tarafından onaylandı. Parlamento, eski parlamenter Rüstem Umerov'un yeni Savunma Bakanı olmasını onayladı.

41 yaşındaki Rüstem Umerov, Savunma Bakanı olarak Ukrayna ordusuna Batılı ülkelerden milyarlarca dolarlık yardım alınmasını sağlayan ancak Ukrayna medyası tarafından bakanlığı sırasında yolsuzluk yapmakla suçlanan ve Pazar günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından görevden alınan Oleksii Reznikov'un koltuğuna oturacak.

Reznikov, yolsuzluk suçlamalarıyla bizzat karşı karşıya kalmasa da karalama kampanyasının kurbanı olduğunu söylüyor. Reznikov'un görevden alınmasınınsa Ukrayna ordusunun stratejisini etkilemesi beklenmiyor.

Parlamento üyelerinin büyük çoğunluğunun desteğini alarak göreve gelen Umerov, Facebook paylaşımında, “Ana hedefimiz zafer” ifadesini kullandı.

Umerov, “Ukrayna'nın zafer kazanması için olanaklı ve olanaksız her şeyi yapacağım, ülkemizin her santimetresini ve her bir insanımızı özgürlüğüne kavuşturacağız” dedi.

Reznikov, Zelenski'nin kendisini görevden alma kararı sonrasında istifasını vermiş, parlamento da kararı Pazartesi günü onaylamıştı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yeni bakan Umerov için sosyal medya platformu X'te, “Hoşgeldiniz” mesajı paylaştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov istifasını verdiğini açıkladı. Fotoğraf 28 Ağustos'ta Kiev'de düzenlediği bir basın toplantısından.
İLGİLİ HABERLER

Ukrayna Savunma Bakanı istifasını verdi

Reznikov ise Umerov'un Savunma Bakanlığı için “mükemmel bir seçim” olduğunu kaydetti ve X'te, “Birçok zorluk var ancak içinde yaşadığımız dönem böyle. Zaferimizin anahtarı birlik” dedi.

Zelenski, Kırım Tatarı olan Umerov'u Savunma Bakanlığı'na aday gösterirken Rus işgalinin 19'uncu ayına girmesiyle birlikte yeni yaklaşımların, ordu ve toplumla yeni etkileşim şekillerinin gerektiğini kaydetti.

Başbakan Denis Şmihal de “Rusya'yla savaş sırasında savunma kurumunun başına geçmek büyük bir sorumluluk. Yeni bakanın yükümlülüklerini hızla yerine getirmeye başlamasını ve savunma sektöründe reformları sürdürmesini bekliyoruz” dedi.

Türkçe ve İngilizce bilen Umerov, savunma bakanı olarak atanması öncesinde Ukrayna'nın ana özelleştirme dairesi olan Devlet Mülkü Fonu'nu yaklaşık bir yıl boyunca yönetti.

Umerov, bu görevdeyken, özelleştirme dairesini yeniledi ve zarar etmekte olan devlet şirketlerini savaş dönemine rağmen özel yatırımcılara satma işlemlerini başlattı.