Abdullah Eren YTB Başkanlığına yeniden atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Abdullah Eren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) yeniden atandı.

Abdullah Eren YTB Başkanlığına yeniden atandı
Foto:YTB

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Abdullah Eren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) yeniden atandı.

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na yeniden atanan Abdullah Eren, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeniden atama dolayısıyla şükranlarını arz ederek, yurt dışındaki vatandaşlar ve soydaş akraba topluluklara yönelik çalışmaların durmaksızın süreceğini belirtti.

 

Eren mesajında şu ifadelere yer verdi: “Tensipleriyle Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) görevine atanmam vesilesiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum. Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un öncülüğünde Türkiye Yüzyılı’nda da nerede bir vatandaşımız, kardeşimiz varsa orada olacağız inşallah!”

 

ABDULLAH EREN KİMDİR?

 

Abdullah Eren 1984, İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden lisans, Londra - Westminster Üniversitesi Diplomasi Çalışmaları bölümünden de yüksek lisans derecesi almıştır.

 

Özel sektörde çeşitli üst düzey görevler üstlenen Abdullah Eren, Başbakan Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Başbakan Müşaviri görevlerinin sonrasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini yürütmüştür.

 

Abdullah Eren, 27 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı görevine atanmıştır.

YTB Başkanlığı görevini ifa ettiği süre boyunca yurt dışında sayıları 7 milyonu bulan Türk vatandaş diasporasına yönelik çalışmaların yanı sıra; Balkanlar, Orta Asya, Kafkasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir havzaya yayılmış bulunan ve içerisinde Osmanlı bakiyesi unsurları da barındıran soydaş ve akraba topluluklar ile Türkiye’de öğrenim görmekte olan dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere yönelik çalışmaların yürütülmesine de öncülük etmiştir.

 

Sivil toplum faaliyetleriyle yakından ilgilenen Eren, Balkanlar’la ilgili çalışmalar yürüten birçok sivil toplum örgütünde aktif görevler üstlenmiştir.

11.08.2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı görevine yeniden atanan Abdullah Eren, iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.