CHP Berlin Birliği’nden Önemli Kararlar

Ankara CHP Genel Merkezi ile Berlin Birliği Arasındaki Kurumsal Bağ Koptu mu?

CHP Berlin Birliği’nden Önemli Kararlar
Foto:Aypa.de

Ali Yıldırım-AYPA.Berlin – 17.10.2023

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Berlin Birliği’nde yaşanan gelişmeler büyük bir dikkatle izleniyor. CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu, 17 Ekim Salı gecesi saat 21:00’de acil olarak toplanarak üç önemli karar aldı.

Her şey 21.07.2023 tarihinde Ankara’da Genel Merkez tarafından geçici bir yönetim kurulu ataması yapılarak CHP Almanya Sosyal Demokratlar Birliği adında yeni bir çatı örgütünün kurulması ile başladı. Bu durum bir yazı ile CHP Almanya Birliklerine bildirildi. Üç gün sonra gönderilen yeni bir yazı ile CHP Almanya Sosyal Demokralar Birliği’ne katılma prosedürünü işletmeyen ve katılım başvurusunda bulunmayan Birlikler ile CHP Genel Merkezi arasındaki kurumsal bağın kesileceği Birlik Başkanlarına “tebliğ” edildi. Yaz aylarına denk gelen bu yazılarının dikkate alınmadığını gören Ankara, bu arada Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu’nda bir karar alarak bu kararını 11 Ekim tarihinde CHP Yurt Dışı Örgütlenmelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan imzasıyla Almanya Birlik Başkanlarına gönderdi. Başkanlara sadece beş gün süre verildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu Kararı ile 16.10.2023 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar, CHP Almanya Sosyal Demokradar Birliği’ne kendi yönetim kurulu kararları ile katılım beyanında bulunmayan birliklerimizin Cumhuriyet Halk Partisi ile olan kurumsal bağı kesilecektir.
Bu birliklerin Cumhuriyet Halk Partisi kurumsal logosu altında 17 Ekim 2023 tarihi itibari ile herhangi bir temsil hakkı kalmayacaktır.”

Ve 5 günlük süre 16 Ekim Pazartesi günü Almanya saati ile saat 16:00’da dolar dolmaz Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Cumhuriyet Halk Partisi Yurt Dışı Birlikler Yönetmeliğinin yurt dışı birliklerinin çalışma kurallarını düzenleyen 4. maddesinin 1. bendine dayanarak, Kenan Kolat’a hitaben yazdığı yazı ile “CHP Almanya Sosyal Demokratlar Birliği’ne katılma prosedürünü işletmeyen ve katılım başvurusunda bulunmayan CHP Berlin Birliği’nin Cumhuriyet Halk Partisi ile kurumsal bağının kesildiğini” bildirmiştir.

Bu gelişmeler üzerine 17 Ekim Salı gecesi saat 21:00’de acil olarak toplanan CHP Berlin Birliği Yönetim Kurulu tarafından alınan kararlardan ilki, Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan’a bir mektup yazarak, bu kararın CHP Berlin Birliği tarafından doğru bulunmadığı ve tekrar gözden geçirilmesi gerektiği talebinde bulunulması yönünde. Bu adım, CHP Genel Merkezinin önemli bir kararın sorgulanmasının ve detaylı bir incelemenin yapılmasının altını çizmekle beraber, bazı siyasi gözlemcilerin görüşü, Ankara’nın ek bir süre vermesi olasılığının mevcut olduğu şeklinde.

İkinci karar ise, en kısa zamanda uygun bir salon bulunup üyelere bu gelişmeler ile ilgili bilgi verilmesi yönünde. Ulaşabildiğimiz bazı Berlinli üyeler, CHP Berlin Birliği’nin bu adımı atmakta geciktiğini, birlik üyelerinin doğrudan bilgilendirilerek gelişmeler hakkında çoktan aydınlatılmış olmaları gerektiği belirttiler. Bazı üyeler de hemen acil olarak seçimli olağanüstü bir genel kurulun yapılması talep ettiler.

Üçüncü olarak ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılı vesilesi ile 29 Ekim’de kutlanması planlanan Cumhuriyet Bayramının görkemli bir şekilde gerçekleştirilmesine karar vermiş CHP Berlin Berliği Yönetim Kurulu. CHP logolu biletleri çoktan satışa çıkmış olan Cumhuriyet Balosunun ne derece coşkulu geçeceği biraz da Ankara’dan gelecek olan yeni yazılara bağlı olacak. Bu haber yayına hazırlandığı saatlerde CHP.org.tr adresli resmi sitede Berlin Birliği Başkanı olarak hala Kenan Kolat gözüküyordu. CHP Berlin örgütlenmesi, Ankara CHP Genel Merkezi ve CHP Berlin Birliği arasındaki kurumsal bağ ile ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde de takip etmeye devam edeceğiz.Kaynak: (http://yapayzeka.de/ )

CHP Berlin -Kenan Kolat  konuyla alarak ,Medya.Berlin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Ekşi'ye verdiği kısa açıklamada ; Ankara ile istişarelerin devam ettiğini söyledi.

Ali Yıldırım-AYPA.Berlin – 17.10.2023