AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Türkiye’ye gidiyor

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi, AB’nin Balkanlar’a doğru genişleme planları yaptığı ve AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell’in Türkiye raporunu hazırladığı kritik bir dönemde Türkiye'ye gidiyor

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Türkiye’ye gidiyor
AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Oliver Varhelyi, AB’nin Balkanlar’a doğru genişleme planları yaptığı ve AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell’in Türkiye raporunu hazırladığı kritik bir dönemde Türkiye'ye gidiyor.

Varhelyi, 5-7 Eylül boyunca üst düzey temaslarda bulunacak, 6 Eylül’de ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, “Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Varhelyi, Dışişleri Bakanımızın yanı sıra İçişleri ve Ticaret Bakanlarımız, üst düzey yetkililer ve iş dünyasıyla da görüşecek. Avrupa İşleri Direktörlüğü'nde kendisine Türkiye-AB ilişkilerinin teknik yönleri hakkında bilgi verilecek” denildi.

NATO zirvesinde AB'ye yapılan çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'nın başkenti Vilnius'te Temmuz ayında yapılan NATO zirvesi sırasında, İsveç’in NATO’ya girişine destek vermeleri karşılığında AB ülkelerine, Türkiye'nin dondurulan AB üyelik sürecini yeniden hızlandırmaları çağrısı yapmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Türkiye’nin AB sürecini destekliyorum” diyerek bu açıklamaya destek verirken, Erdoğan ile görüşen AB Konseyi Başkanı Charles Michel d, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi, vize serbestisi gibi konuların yeniden tartışmaya açılabileceğini söylemişti.

AB, Balkanlar’a doğru genişlemek istiyor

Öte yandan, AB içinde birliğin Balkanlara doğru genişlemesi fikri de hız kazanıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB’nin Prag zirvesinde 20 yıldır birliğe katılmayı bekleyen Batı Balkan ülkelerine verilen sözün tutulması gerektiğini dile getirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da önceki hafta, Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Birliğin Balkanlar’a doğru genişlemesinin ve farklı bir genişleme stratejisi (çok vitesli Avrupa) izlemenin zamanının geldiğini, önümüzdeki AB zirvesinde konuyu tartışacaklarını dile getirmişti.

Konu, AB’nin her yıl Slovenya’da düzenlediği Bled Strateji Forumu’nda da gündeme gelmiş, 20 yıldır AB’ye katılmayı bekleyen Batı Balkan ülkelerinin girişinin hızlandırılması çağrısı yapılmıştı.

Charles Michel de, AB’nin 2030’dan itibaren genişleyebileceğinin sinyallerini vermişti.

AB’de genişleme tartışmalarının hızlandığı bir dönemde Ankara’ya giden Varhelyi’nin ziyaretinin zamanlaması, AB Komisyonu’nun Türkiye raporu öncesine denk gelmesi açısından önem taşıyor.

Arzu Çakır